Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Polskiej Grupie Zbrojeniowej brakuje dobrego zarządzania

Autor:  Włodek Kaleta  |  09-02-2018 20:00  |  aktualizacja: 09-02-2018 22:34
Stan, w jakim minister Macierewicz zostawił przemysł zbrojeniowy, świadczy, że zrobienie porządków w polskiej zbrojeniówce będzie kolejnym wyzwaniem nowego szefa resortu obrony."Bezwładność, nieudolność i mała skuteczność", to tylko jedna z ocen. Dla WNP.pl odwołanie całego zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej oceniają gen. Roman Polko, Czesław Mroczek, Paweł Szramka, Przemysław Czarnecki.
Potrzebne jest dobre zarządzanie naszym przemysłem zbrojeniowym, byśmy produkowali nowoczesne, markowe produkty, które nie będą kupowane pod presją polityków - mówi Roman Polko, były dowódca Grom i szef BBN.
Fot. Archiwum prywatne
• Nowy minister obrony robi porządki w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Ma takie prawo - uważają nasi rozmówcy. Minister wymienia wszystkich współpracowników Antoniego Macierewicza, którzy narobili w wojsku niepowetowanych szkód - podkreślał Czesław Mroczek.

• - Mariusz Błaszczak, wzorem swoich działań w MSWiA, dobiera sobie do MON współpracowników, do których ma większe zaufanie - twierdził Paweł Szramka.

• Nowe mianowania na stanowiska w MON, jak i w PGZ, to jak najbardziej słuszna decyzja ministra - twierdził Przemysław Czarnecki.

Mianowanie Mariusza Błaszczaka na stanowisko ministra obrony narodowej i dymisja Antoniego Macierewicza, który wydawał się nietykalny i przetrwał na tym stanowisku wiele burz, które wywołał, było wydarzeniem szczególnym. Odejście Macierewicza zakończyło pewien etap zmian, ale nie kłopoty wojska.

Dotyczy to nie tylko armii. W PGZ, o czym mówili również posłowie PiS, były minister obrony narodowej zbudował umocniony przyczółek swoich akolitów. To, co działo się w PGZ to nie jest coś, czym ministerstwo mogłoby się chwalić.

Minister dobiera współpracowników, do których ma zaufanie

Paweł Szramka. Fot. Adrian Grycuk/wikimedia, licencja CC BY-SA 2.0
Paweł Szramka. Fot. Adrian Grycuk/wikimedia, licencja CC BY-SA 2.0

Paweł Szramka (Kukiz'15) twierdził w rozmowie z WNP.PL, że zmiany nowego szefa resortu specjalnie go nie dziwią: - Skoro zmienił się minister obrony narodowej, to trudno się dziwić, że wprowadza zmiany. Widział, że poprzednie kierownictwo MON nie pracowało tak, jak on by sobie tego życzył, stąd zmiany w ministerstwie. Poprzedni minister, Antoni Macierewicz, gdyby spełnił wszystkie swoje obietnice i zapowiedzi, bylibyśmy jedną z naj`silniejszych armii świata.

Poseł uważa, że Mariusz Błaszczak, wzorem swoich działań w MSWiA, dobiera sobie do MON współpracowników, do których ma większe zaufanie.

Zobacz też: Odwołany zarząd PGZ, Jakub Skiba p.o.prezesa

Najciekawsza jego zdaniem jest batalia, o te najwyżej opłacane stanowiska, nie tylko ministerialne, ale także w spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. - Oby nie było przy tym tak jak w Orlenie, gdzie zmienił się prezes, a do spółki przeszła pani z TVP - podkreślał poseł Szramka.

Nie osobiste sympatie, ale kompetencje


Zdaniem Szramki głównym kryterium przy obsadzaniu stanowisk przez PiS jest przynależność partyjna bądź sympatie osobiste pomiędzy politykami a nominatami. Nie decydują kwalifikacje, tylko to, że ktoś jest zaufanym współpracownikiem. - Rozumiem, że można chcieć współpracować z kimś, kogo się zna, ponieważ ma się do niego zaufanie, ale przede wszystkim przy wyborze kandydatów na tak ważne stanowiska powinniśmy kierować się takimi kryteriami, jak doświadczenie i kwalifikacje, zwłaszcza w dziedzinie obronności naszego państwa - dodaje poseł.

Podkreślał, że od jakości PGZ i zakładów zbrojeniowych będzie zależała jakość sprzętu dostarczanego do wojska, są jednak obawy, że przyjmuje się ludzi, którzy niekoniecznie mają z wojskiem do czynienia, a powinni być specjalistami wysokiej klasy.

Nic szczególnego w zmianach w kierownictwie PGZ nie widzi z kolei Przemysław Czarnecki (PiS). Przypomina, że PGZ, choć podlega MON, nie jest wojskiem sensu stricte. Tak samo zresztą jak samo MON.

Zrozumiałe zachowanie ministra

Przemysław Czarnecki (fot. PiS Wrocław)
Przemysław Czarnecki (fot. PiS Wrocław)

- Relatywnie proste i zrozumiałe dla wszystkich, również dla naszych oponentów politycznych powinno być, że każdy minister czy osoba odpowiedzialna za tak rozbudowaną strukturę, jaką w przypadku MON są siły zbrojne, aparat ministerialny czy PGZ, w skład której wchodzi 61 spółek, ma pełne prawo do tego, by jego współpracownicy, do których ma zaufanie, mieli kontrolę nad poszczególnymi elementami.

Dlatego, według Czarneckiego, jeśli chodzi o wprowadzane zmiany personalne, zachowanie ministra Błaszczaka jest jak najbardziej zrozumiałe. Błaszczak współpracuje od lat z wiceministrami Tomaszem Zdzikotem i Sebastianem Chwałkiem, znają się doskonale jeszcze z MSWiA. Minister Chwałek był odpowiedzialny za współpracę z wojewodami, która powszechnie była bardzo dobrze oceniana. Mianowanie ich na stanowiska w MON to zdaniem Czarneckiego jak najbardziej słuszna decyzja, tak samo potrzebna, jak zmiany w PGZ.

W pełni rozumie sens zmian w PGZ również Roman Polko, były dowódca Grom i szef BBN. - Znam poprzedniego prezesa PGZ, bo był moim podwładnym w BBN i znam Jakuba Skibę, z którym pracowałem w Urzędzie Miasta Stołecznego. To różnica klas - zapewniał WNP.PL generał Polko.

Potrzebne jest dobre zarządzanie zbrojeniówką

Roman Polko fot. arch. prywatne
Roman Polko fot. arch. prywatne

- Jakub Skiba, obecny prezes PGZ to bardzo pracowity, solidny i kompetentny urzędnik, który zna się na swojej robocie. Jeżeli ma jakieś problemy, to nad nimi pracuje. Trudno przewidywać, jak mu pójdzie w tak trudnym obszarze jak zakupy dla wojska, ale kompetencji, pokory i cierpliwości do nowych wyzwań nigdy mu nie brakowało – twierdzi Polko.

Dodaje, że potrzebne są solidne analizy finansowe, w którą stronę w praktyce powinna pójść modernizacja armii. To, co się dzieje w przemyśle zbrojeniowym, obok drobnych przedsięwzięć, które się udają, cechuje bezwładność, nieudolność i mała skuteczność. Polskiej zbrojeniówce brakuje nowych technologii.

Zobacz też: Europejski Fundusz Obronny: nowe wyzwanie przed PGZ i polską zbrojeniówką

- Potrzebne jest dobre zarządzanie naszym przemysłem zbrojeniowym, byśmy produkowali nowoczesne, markowe produkty, które nie będą kupowane pod presją polityków. Straży Granicznej czy wojsku kupuje się karabinki polskiej produkcji, mimo że są gorsze i droższe, a powinien to być produkt takiej jakości, żeby nasi partnerzy z NATO chcieli się w nie zaopatrywać – mówił gen. Polko.

Niekompetentni ludzie na stanowiskach


Uważa, że wiele szkód wyrządzały dotychczas różne nominacje polityczne niekompetentnych ludzi na kierownicze stanowiska. - Brakowało stabilizacji, kompetentnego zarządzania, strategicznego pomysłu w którą stronę iść. Wierzę, że nowy prezes PGZ dobrze dobierze zespół, bo to solidna firma – przekonuje generał.

Czesław Mroczek (PO), były wiceszef MON uważa, że nowy minister obrony Mariusz Błaszczak wymienia wszystkich współpracowników Antoniego Macierewicza, którzy narobili w wojsku niepowetowanych szkód.

- Zmiany w MON i przemyśle zbrojeniowym są takie duże, jakby PiS przegrał wybory – mówił naszemu portalowi Czesław Mroczek. - Te zmiany powodują, że kandydaci PiS wycinają się wzajemnie, ale ludzi Macierewicza nie ma co żałować, bo nie stanowili większej wartości. Zmiany w PGZ będą oczywiście ze szkodą dla tego koncernu, bo to już trzeci zarząd w PGZ w ciągu ostatnich dwóch lat. To nie ułatwia roboty.

 
Czesław Mroczek fot Michał Jozefaciuk, Senat RP/wikimedia, licencja CC By-SA 3.0
Czesław Mroczek fot Michał Jozefaciuk, Senat RP/wikimedia, licencja CC By-SA 3.0


 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018