Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Tureckie okręty na straży podmorskich złóż gazu

Autor:  PAP/DC  |  10-02-2018 21:43
Tureckie okręty wojenne uniemożliwiły statkowi, wynajętemu przez włoski koncern ENI we współpracy z rządem nieuznawanego przez Ankarę Cypru, poszukiwanie podmorskich złóż gaz ziemnego na południe od miasta Larnaka - oświadczył szef MSZ Cypru Joannis Kasulidis.

Jak poinformował w sobotę cypryjski minister w telewizji, sześć tureckich okrętów za pomocą niebezpiecznych manewrów nie pozwoliło statkowi wyczarterowanemu przez ENI na wpłynięcie na akwen poszukiwań położony na południe od Larnaki.

Od dawna wiadomo, że wydobycie gazu to sprawa także polityczna. Przekonał się teraz o tym koncern Eni
archiwum

Miasto to położone jest na wschodnim wybrzeżu Cypru, ok. 10 km od granicy z zamieszkaną przez cypryjskich Turków Republiką Turecką Cypru Północnego.

Kasulidis przekazał, że o incydencie poinformowano już rząd Włoch oraz Unię Europejską.

W czwartek ENI i rząd w Nikozji poinformowały o pierwszych sukcesach w poszukiwaniach gazu. Cypryjski minister handlu i przemysłu Jeorjos Lakkotrypis powiedział, że pod morskim dnem w odległości ok. 60 mil morskich (ok. 110 km) na południe od cypryjskiego miasta portowego Pafos na zachodnim wybrzeżu wyspy odkryto złoża gazu "wspaniałej jakości".

Czytaj więcej: Eni będzie poszukiwać ropy naftowej i gazu w cypryjskich wodach

Podział Cypru na zamieszkaną przez Greków cypryjskich Republikę Cypru i nieuznawaną przez społeczność międzynarodową Republikę Turecką Cypru Północnego nastąpił w 1974 roku. Do podziału doszło w wyniku interwencji armii tureckiej w odpowiedzi na zamach stanu przeprowadzony przez greckich nacjonalistów z Cypru. Na północy wyspy do dziś stacjonują wojska tureckie. Ankara nie uznaje Republiki Cypru i nie zgadza się na poszukiwania gazu, dopóki nie zostanie rozwiązany konflikty cypryjski.

Turecki rząd uznaje, że prawa do złóż gazu wokół Cypru należą do Turków cypryjskich. Czytaj więcej: Turcja reaguje na poszukiwania gazu przez Greków cypryjskich

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019