Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Minister Kwieciński: nie wykorzystujemy potencjału współpracy gospodarczej z USA

Autor:  PAP/DC  |  11-02-2018 10:46
Obroty handlowe między Polską a USA na poziomie 10 mld dolarów rocznie "nie rzucają na kolana"; nie wykorzystujemy potencjału współpracy - uważa minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Za rozwojowe obszary współpracy uznał sektory energii i zbrojeniowy oraz żywność i start-upy.

  • Według MIiR wartość obrotów handlowych między Polską a USA wynosi nieco ponad 10 mld dolarów, a USA były w 2016 r. 12. partnerem w polskim eksporcie oraz 8. w imporcie.
  • Największy potencjał współpracy Polski z USA leżą w sektorze energetycznym i zbrojeniowym.
  • Szef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (MIiR) od piątku do niedzieli przebywa z wizytą w amerykańskim Miami.

Nie wykorzystujemy naszego potencjału do współpracy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi - mówi Jerzy Kwieciński
PTWP

W piątek, pierwszego dnia wizyty wziął udział w Polsko-Amerykańskim Szczycie Przywództwa: Polska Strefa Inwestycji. Natomiast w sobotę otworzył Kongres 60 milionów, którego nazwa nawiązuje do liczby Polaków na świecie.

Ideą leżącą u podstaw kongresu jest integracja polskich środowisk biznesowych działających w Polsce i poza granicami kraju.W rozmowie wyemitowanej w sobotę w TVP Info minister ocenił, że "kwota 10 mld dolarów to nie jest czymś, co rzuca na kolana".

- W USA żyje 10 milionów Polaków. USA to nadal największa gospodarka na świecie. Nie wykorzystujemy naszego potencjału do współpracy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi - mówił Jerzy Kwieciński. 

- Mamy świetne relacje polityczne, mamy bardzo dobrą współpracę militarną, szczególnie w NATO, mamy dobre kontakty osobiste ze względu na Polaków, ale nie przekłada się to na naszą współpracą gospodarczą - ani na wymianę handlową, ani na inwestycje - zaznaczył minister Kwieciński. 

Jak dodał, obecnie dla Polski najważniejsze są obszary energetyki i zbrojeniowy.

- Modernizujemy naszą armię i tutaj jest to dla nas bardzo ważne, żebyśmy mogli wykorzystywać tę technologię i te zdolności, które gospodarka amerykańska w tej dziedzinie posiada - powiedział.

Odnosząc się do współpracy w sektorze energetycznym, Jerzy Kwieciński przypomniał, że "bardzo ważne było dla nas wsparcie w postaci przekazania do naszego terminala w Świnoujściu pierwszej dostawy gazu LNG z Ameryki".

Podkreślił, że Polska dalej chce budować hub gazowy, obejmujący zasięgiem cały region UE.

- I tu ta współpraca, którą zaczęliśmy ze Stanami Zjednoczonymi, będzie mogła być kontynuowana. Mamy inne obszary sektora energetycznego, w którym również firmy amerykańskie i firmy polskie mogłyby współpracować - zaznaczył Jerzy Kwieciński.

Minister podkreślał też, że "Polska stawia na innowacje, jest potężnym rynkiem budowy i takim pozostanie przez najbliższe lata".

- Tu widzimy duże miejsce do współpracy polskiego i amerykańskiego biznesu. Szczególnie takiego amerykańskiego biznesu, który mógłby być czy już jest prowadzony przez Polaków - ocenił.

Jak dodał, są też inne dziedziny, w których liczymy na współpracę.

- Chcielibyśmy korzystać z doświadczeń amerykańskich, ale również z kapitału, z kontaktów, po to żeby rozwijać polskie start-upy. Start-upy, które chcielibyśmy, żeby działały nie tylko na terenie Polski czy UE, ale w ogóle, żeby były firmami światowymi. Tu nie ma lepszego partnera, aniżeli Stany Zjednoczone w tym zakresie - powiedział minister Kwieciński. 

Zauważył, że rynek amerykański jest bardzo ciekawy dla polskiej branży rolno-spożywczej, która mogłaby tam sprzedawać jeszcze więcej towarów.

Jako kolejną dziedzinę wymienił obszar badań i rozwoju.

- Troszeczkę za mało jeszcze mamy wykorzystanego tego naszego potencjału, a mamy potężne programy na najbliższe lata - ocenił i wskazał np. digitalizację.

- Stany Zjednoczone są bardzo mocne w tym zakresie, więc sądzę, że tu również moglibyśmy dużo wspólnie zrobić - powiedział Kwieciński.

- Zależy nam na dobrych inwestycjach amerykańskich. Szczególnie takich, które przynoszą do nas technologie, których my w Polsce nie mamy. Ale nie ukrywam, że bardzo mi zależy na polskich biznesmanach, żeby oni się troszeczkę zaczęli rozpychać. Na razie głównie korzystamy z rynku europejskiego - tam również zaczęliśmy inwestować, ale dobrze by było, żeby polskie firmy zaczęły inwestować również na rynku amerykańskim - zaznaczył minister Kwieciński.

Według niego rynek polski dla rosnących firm często okazuje się za mały, a rynek amerykański to jest w tej chwili największy rynek konsumpcyjny na świecie.

- Dobrze by było, gdyby takie polskie firmy się znalazły. Już mamy takie jaskółki - podkreślił Jerzy Kwieciński. 

- W tym roku polskie PKB powinno wzrosnąć więcej niż założone w budżecie 3,8 proc. - ocenił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Czytaj więcej: Jerzy Kwieciński: wzrost PKB powinien być wyższy niż założono w budżecie

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018