Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni łączy polskich i arabskich studentów

Autor:  PAP/PSZ  |  12-02-2018 10:08
Polscy i arabscy podchorążowie - studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni - będą się razem szkolić w trakcie dwumiesięcznego rejsu okrętem ORP "Wodnik". 50 podchorążych popłynie z Gdyni do Zatoki Perskiej.

Jak poinformował kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej, w szkoleniu na morzu udział weźmie po 15 studentów z Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu oraz po 10 z Kataru i Polski. Rejs rozpocznie się 12 lutego. Mundt zaznaczył, że po raz pierwszy arabscy studenci szkoleni w gdyńskiej Akademii odbędą szkolenie morskie w tak dużej liczbie.

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni studiuje 105 zagranicznych studentów wojskowych
Fot. Fotolia

Rzecznik wyjaśnił, że podchorążowie z Kuwejtu i Kataru odbędą na pokładzie ORP "Wodnik" praktyki związane z astronawigacją. W czasie rejsu, którego trasa obejmie wielu ciekawych z nawigacyjnego punktu widzenia punktów, będą mogli przetestować zdobytą w Akademii wiedzę teoretyczną.

Z kolei podchorążowie z Arabii Saudyjskiej, w ramach praktyki marynarskiej, w czasie rejsu będą się uczyć podstaw funkcjonowania na okręcie. "System wachty morskiej, prowadzenie obserwacji wzrokowej oraz sterowanie okrętem to tylko niektóre elementy, z którymi będą mieli styczność" - wyjaśnił Mundt, dodając, że dla tych studentów będzie to pierwsze zetknięcie z "żywiołem na otwartym morzu".

Dla polskich podchorążych - studentów III roku - będzie to kolejny szkolny rejs. Ma on być dla nich sposobem na sprawdzenie swoich ogólnych umiejętności, w tym zdolności instruktorskich i dowódczych - Polacy będą wsparciem dla kadry dydaktycznej Akademii oraz załogi okrętu w kierowaniu praktykami zagranicznych studentów.

Czytaj także: Niemieckie stocznie mogły otrzymać pomoc, a po polskie mają z tym problem. Wyjaśniamy dlaczego

Mundt przypomniał, że studenci Akademii Marynarki Wojennej w czasie nauki biorą udział w kilku morskich szkoleniach. Po I roku odbywają praktykę marynarską, w czasie której poznają podstawy organizacji życia na okrętach. II rok studiów kończy z kolei rejs astronawigacyjny. Po III roku studenci przechodzą praktyki związane z uzbrojeniem okrętów, a po czwartym - praktykę oficerską.

W Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni studiuje 105 zagranicznych studentów wojskowych, w większości pochodzących z krajów arabskich.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018