Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 zostały zhakowane

Autor:  PAP/PSZ  |  12-02-2018 10:59
Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyznał, że w trakcie ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu doszło do cyberataku na ich systemy. Organizatorzy nie ujawniają sprawców - donosi agencja Reutera.

Włamanie do systemu igrzysk w Pjongczangu zaburzyło działanie funkcji internetowych i telewizyjnych. Aby zapobiec poważniejszym stratom, została podjęta decyzja o odłączeniu serwerów, co na kilka godzin uniemożliwiło części widzów pobieranie i druk rezerwacji - poinformował dziennik "Washington Post".

Organizatorzy zapewnili, że cyberatak nie odbił się na przebiegu zawodów.
Fot. MKOL, mat. pras.

Rzecznik MKOl Mark Adams zapewnił, że "upewniają się co do bezpieczeństwa systemów i są one bezpieczne". Dodał również, że "najlepsze międzynarodowe praktyki zakładają, że nie należy rozmawiać o ataku", odmawiając dalszego komentowania zdarzenia oraz wskazywania sprawców.

"Znamy źródło problemu, ale tego rodzaju sytuacje często towarzyszą igrzyskom. W porozumieniu z MKOl zadecydowaliśmy, że nie ujawnimy źródła [ataku]" - powiedział cytowany przez Reutera rzecznik komitetu organizacyjnego Zimowych Igrzysk w Pjongczangu, Sung Bajk-ju.

Na początku stycznia specjaliści od cyberbezpieczeństwa podawali, że trafili na ślad wskazujący na przygotowania ze strony rosyjskich hakerów do przeprowadzenia ataków na organizacje związane z olimpiadą i kontrolą antydopingową w odwecie za wykluczenie Rosji z zimowych igrzysk.

Czytaj także: Japonia skontroluje giełdy kryptowalut po rekordowej kradzieży

Na kilka dni przed ceremonią otwarcia rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło, że oskarżenia łączące rosyjskich hakerów z atakami na infrastrukturę olimpijską są bezpodstawne, przewidując "pseudośledztwo zachodnich mediów dopatrujących się +rosyjskich tropów+ w atakach na zasoby informacyjne związane z organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Republice Korei".

Organizatorzy igrzysk podkreślili, że cyberatak nie odbił się na przebiegu zawodów, nie miał też wpływu na bezpieczeństwo widzów ani atletów. Wszystkie systemy odzyskały sprawność przed godziną 8 rano w sobotę lokalnego czasu. Sponsorzy igrzysk byli świadomi ryzyka ataków i ubezpieczyli się na taką ewentualność.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018