Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Prof. Robert Gwiazdowski o Ciechu: To, że sprywatyzowane firmy mają lepsze wyniki, to normalne

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  12-02-2018 13:08
Według prof. Roberta Gwiazdowskiego, prawnika, adwokata: nie jest niczym niezwykłym, że sprywatyzowane spółki osiągają lepsze wyniki finansowe. Dotyczy to i Ciechu. Prywatyzacją chemicznej spółki zajmuje się CBA i prokuratura.

Prywatyzacja Ciechu to...

Robert Gwiazdowski: to ewenement w ostatnich latach, bo prywatyzacja praktycznie stanęła i nie dotyczy to wyłącznie rządów PiS. Za Platformy także niewiele się tu działo.

Andrzej Wawok (wnp.pl)

Od razu podkreślę, że w procesie prywatyzacji Ciechu nie brałem udziału. [uśmiech - przyp. DM]

To wróćmy do zahamowania prywatyzacji. To dobrze czy, źle?

- Wszystko zależy od tego jak ona wygląda. Zasadniczo brak prywatyzacji uważam za zły. Jednak jeśli miałaby ona wyglądać tak jak dotychczasowa, to dobra decyzja.

Bo?

- Mam poważne wątpliwości, czy na przykład prywatyzacja państwowego podmiotu, tak że przechodzi on pod kontrolę państwowego podmiotu z innego kraju to najlepsze rozstrzygniecie. Nie podobały się mi także cząstkowe prywatyzacje poprzez giełdę.

W końcu zbyt mała także była przejrzystość procedur. Powinna być licytacja, albo sprzedaż poprzez giełdę.

Padają zarzuty, że po sprzedaży Ciech zaczął osiągać bardzo dobre wyniki finansowe. Cena za jaką kupił Kulczyk Investments poprzez spółkę zależną była zbyt niska…

- Nie znam szczegółów tej konkretnej prywatyzacji. Ale skoro mówimy, że zbyt tanio, to może należałoby się zastanowić, dlaczego wcześniej nikt nie chciał przejąć kontroli nad Ciechem?

W polskich warunkach wiele firm, które przeszło pod kontrolę prywatnego właściciela „nagle” zaczęło przynosić większe zyski. Być może należy to wziąć pod uwagę.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018