Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Uber zapłaci Waymo. Jest ugoda

Autor:  PAP/PSZ  |  12-02-2018 14:45
Firma Uber Technologies zdecydowała się na ugodę z Waymo w sprawie zarzutów o kradzież sekretów handlowych związanych z technologią jazdy autonomicznej. W ramach porozumienia Uber odstąpił Waymo część kapitału własnego - poinformował dziennik "Wall Street Journal".

Według związanych ze sprawą źródeł "WSJ" Uber zgodził się przekazać Waymo 0,34 proc. kapitału własnego spółki. Przekłada się to na około 245 mln dolarów. Firma zobowiązała się również do niestosowania technologii Waymo w przyszłości.

Waymo otrzyma część kapitału własnego Ubera.
Fot. NARAPIROM / Shutterstock.com

Ugoda kończąca roczną batalię sądową ze spółką córką Alphabetu - jednym ze wczesnych inwestorów Ubera - jest częścią działań prezesa Dary Khosrowshahiego zmierzających do wygaszenia kryzysów, z którymi mierzy się firma. Na jak najszybsze zamknięcie sprawy ze względu na planowaną na 2019 rok pierwszą ofertę publiczną Ubera miała nalegać rada nadzorcza spółki - wskazuje "WSJ".

Waymo wytoczyło Uberowi przed amerykańskim sądem federalnym sprawę o kradzież sekretów handlowych w lutym 2017 roku. Podstawą zarzutów był wykup przez Ubera w 2016 roku za 680 mln dolarów spółki Otto, której założycielem był jeden z głównych inżynierów dawnego oddziału pojazdów autonomicznych Google - Anthony Levandowski. Uber rozwiązał z nim współpracę w maju 2017 roku. Wyrosłe z Google Waymo utrzymywało jednak, że jej rozwiązania w zakresie lidarów do naprowadzania pojazdów autonomicznych zostały bezprawnie wykorzystane przez Ubera, wbrew zapewnieniom, że system firmy powstał niezależnie.

Czytaj także: Waymo przymierza się do kolejnych testów pojazdów autonomicznych

29 listopada 2017 roku jeden z byłych pracowników Ubera twierdził na przesłuchaniu sądowym, że w ramach zespołu ds. bezpieczeństwa firmy funkcjonował wydział stworzony specjalnie w celu wykradania kodu i innych sekretów handlowych konkurencji. Zeznający na początku lutego bieżącego roku były prezes i współzałożyciel Ubera, Travis Kalanick, utrzymywał jednak, że zgromadzone materiały dowodowe podtrzymują wersję firmy.

Waymo w sprawie z Uberem starało się o miliardowe odszkodowania; jeszcze na początku ubiegłego tygodnia dyskutowano ugodę na poziomie 500 mln dolarów. Ze względu na pozytywnie oceniany materiał dowodowy rada nadzorcza Ubera odrzuciła jednak tę propozycję. Spodziewano się, że proces potrwa wiele tygodni, a apelacje zajmą kolejne lata.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018