Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

DM BZ WBK zarekomendował kupno akcji Enei

Autor:  wnp.pl (ICH)  |  12-02-2018 22:05  |  aktualizacja: 12-02-2018 22:22
DM BZ WBK zarekomendował „trzymaj” akcje PGE, Energi i Taurona oraz „kupuj” akcje Enei. Oznacza to, że DM BZ WBK podniósł rekomendację dla akcji Enei, a wydając zalecenie „trzymaj” dla pozostałych trzech spółek obniżył rekomendację dla PGE, podniósł dla Energi i podtrzymał dla Taurona

  • DM BZW WBK ocenia, że oficjalna informacja o budowie elektrowni atomowej w Polsce pojawi się w okolicach połowy 2018 r. i będzie to niekorzystna wiadomość dla spółek energetycznych.
  • W ocenie DM BZW WBK przejęcie przez PGE polskich aktywów EDF zwiększyło wartość PGE o 1,8 zł na akcję, ale wymagająca m.in. dużych inwestycji realizacja strategii ciepłownictwa obniża docelową cenę akcji
  • Zdaniem DM BZ WBK kluczowym czynnikiem ryzyka dla kursu akcji Energi jest duży koszt budowy nowego bloku w Ostrołęce; analitycy nie sądzą, żeby Energa przyjęła ofertę o wartości 9,6 mld zł od Polimex/Rafako
  • DM BZ WBK zalecił zajęcie długiej pozycji na Enei, ponieważ jak wskazuje w raporcie po niedawnym spadku kursu jej akcji stała się ona najtańszą polską spółką energetyczną (wskaźnik EV/EBITDA na poziomie 4,0x).

Enea stała się najtańszą polską spółką energetyczną
Fot. Mat. prasowe

Wskazane wyżej rekomendacje zawarte są w raporcie DM BZ WBK z 5 lutego br. Oznaczają one, że analitycy zmienili rekomendację dla akcji PGE z „kupuj” na „trzymaj”, dla akcji Energi ze „sprzedaj” na „trzymaj”, dla akcji Enea z „trzymaj” na „kupuj”, a dla aukcji Tauron Polska Energia ( Tauron) rekomendacja nie uległa zmianie i nadal brzmi „trzymaj”.

W raporcie DM BZ WBK zauważa, że minister energii wyraźnie sugeruje, iż do 2050 r. w Polsce zostanie wybudowana elektrownia jądrowa (lub elektrownie) o łącznej mocy 4–4,5 GW.

Czytaj także: Krzysztof Tchórzewski: elektrownia atomowa uratuje polskie górnictwo

- Sądzimy, że oficjalna informacja o budowie bloków o ujemnej wartości bieżącej netto pojawi się w okolicach połowy 2018 r. Będzie to niekorzystna wiadomość dla spółek energetycznych, ich udział w projekcie może jednak zostać mocno rozwodniony przez zaangażowanie PKN Orlen, PGNiG i potencjalnie KGHM. Nasze wyceny uwzględniają już negatywny wpływ budowy elektrowni jądrowej (2 zł na akcję PGE/Enea/Energa, 0,5 zł na akcję Tauron Polska Energia) – czytamy w raporcie.

Odnosząc się do PGE analitycy wskazują, że w połowie listopada ub.r. PGE podpisała umowę o przejęciu polskich aktywów EDF, które zwiększyły zdaniem DM BZW WBK jej wartość o 1,8 zł na akcję.

Czytaj także: PGE ze strategią ciepłownictwa do 2030 r. Chce zainwestować 17,5 mld zł

- W grudniu przedsiębiorstwo przedstawiło jednak wymagającą dużych inwestycji strategię ciepłownictwa, która przewiduje bardzo odległe w czasie korzyści (1 mld zł zysku EBITDA w 2030 r.) i wysokie nakłady inwestycyjne na teraz (wynoszące 6,9 mld zł do 2023 r. i łącznie 17,5 mld zł do 2030 r.). Obniża to naszym zdaniem cenę docelową PGE o 0,4 zł na akcję, nie wspominając o niższych wolnych przepływach pieniężnych do 2030P (które implikują wyższe zadłużenie netto i mniej atrakcyjne wskaźniki EV/EBITDA) –czytamy w raporcie.

DM BZ WBK wskazał, że kluczowym czynnikiem ryzyka dla kursu akcji Energi jego zdaniem duży koszt budowy nowego bloku w Ostrołęce.

- Nie sądzimy, że Energa przyjmie ofertę o wartości 9,6 mld zł od spółek Polimex/Rafako (która dwukrotnie przewyższa budżet projektu), lecz każdy 1 mld zł powyżej budżetu obniża kurs akcji Energi o 1,2 zł na akcję. Co więcej, Polimex sugeruje, że zdobędzie ten kontrakt, minister energii wciąż twierdzi, że elektrownia w Ostrołęce zostanie rozbudowana, a prezes spółki daje do zrozumienia, że cena nie jest najważniejszym czynnikiem —napływające wiadomości nie wydają się być zachęcające –czytamy w raporcie.

W przypadku Enei analitycy DM BZW WBK oceniają, że opóźnienia w modernizacji bloków o mocy 560 MW mogą spowodować brak pracujących jednocześnie dwóch najefektywniejszych bloków nawet do 1 kw. 2019P, a ponadto ryzyko związane z elektrownią w Ostrołęce (patrz informacje dotyczące Energi) może dotknąć również Enei, która ma 50% udziału w tym projekcie.

- Uważamy jednak, że Enea może jeszcze wycofać się ze zbyt kosztownego projektu. Z naszych prognoz (poniżej konsensusu) wynika, że wskaźnik EV/EBITDA Enei na lata 2018–19P wynosi 4,0x, co stanowi naszym zdaniem dobry punkt do kupna akcji- czytamy w raporcie.

- Zalecamy zajęcie długiej pozycji na Enei, ponieważ po niedawnym spadku jej kursu akcji stała się ona najtańszą polską spółką energetyczną (wskaźnik EV/EBITDA na poziomie 4,0x). Jednocześnie uważamy, że solidne wyniki Energi za IV kw. 2017 r. są już uwzględnione w jej cenie, a ze spółką wiąże się duże ryzyko podpisania kontraktu na budowę nowego bloku zasilanego węglem energetycznym w Ostrołęce o wartości znacznie przekraczającej budżet. PGE pozostanie zapewne w krótkim terminie pod presją wysokich nakładów na ogłoszonych w strategii ciepłownictwa, natomiast nadmiernie zadłużony Tauron może być kandydatem do ewentualnych fuzji na krajowym rynku ciepłownictwa/produkcji energii – czytamy w raporcie DM BZ WBK.

W rekomendacjach z raportu DM BZW WBK z dnia 5 lutego br. cena docelowa dla akcji PGE to 12,2 zł, dla akcji Energi to 12,6 zł, dla akcji Taurona to 3,3 zł, a dla akcji Enei to 13,7 zł .

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018