Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Ministerstwo finansów: Specjalne dyżury JPK VAT dla mikroprzedsiębiorców

Autor:  wnp.pl (ICH)  |  13-02-2018 14:36  |  aktualizacja: 13-02-2018 15:20
Krajowa Administracja Skarbowa oraz Ministerstwo Finansów zapewniają pomoc dla przedsiębiorców, którzy do 26 lutego 2018 r. składają pierwszy Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK VAT) za styczeń br.

  • Od 14 do 23 lutego wyznaczeni pracownicy urzędów skarbowych będą wyjaśniać, jak tworzyć JPK VAT i korzystać z aplikacji e-mikrofirma
  • Dodatkowo w soboty 17 i 24 lutego w godzinach 9-13 urzędy uruchomią dyżury dla mikroprzedsiębiorców
  • Wsparcia podatnikom w zakresie JPK VAT udzielą również konsultanci Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Infolinia KIS dla mikroprzedsiębiorców będzie czynna w obie soboty (17 i 24 lutego), również w godzinach od 9 do 13

Od 14 do 23 lutego wyznaczeni pracownicy urzędów skarbowych będą wyjaśniać, jak tworzyć JPK VAT i korzystać z aplikacji e-mikrofirma
Fot. Shuterrstock

Mikroprzedsiębiorcy pierwszy JPK VAT, czyli elektroniczną ewidencję zakupów i sprzedaży VAT za styczeń 2018 r. – muszą złożyć do 26 lutego br.

Czytaj także: Od 1 stycznia 2018 do podpisania Jednolitego Pliku Kontrolnego wymagany jest e-podpis

Dlatego od środy 14 lutego do piątku 23 lutego urzędy skarbowe uruchomią specjalne dyżury ekspertów, którzy wyjaśnią podatnikom, jak korzystać z aplikacji e-mikrofirma i odpowiedzą na pytania dotyczące tworzenia oraz przesyłania JPK VAT.

Podpowiedzą również, jak założyć Profil Zaufany (eGO), czyli bezpieczne i bezpłatne narzędzie, które umożliwia elektroniczny kontakt z administracją publiczną i załatwienie wielu spraw on-line, w tym autoryzację plików JPK VAT.

Czytaj również: Nowe regulacje UE ws. podatku VAT. Zmiany dotkną e-handel

Szczegółowe informacje o dyżurach zostaną opublikowane na stronach urzędów skarbowych.

Dodatkowe dyżury dla mikroprzedsiębiorców zostaną zorganizowane również w soboty 17 i 24 lutego, w godzinach od 9 do 13. Podatnicy uzyskają w urzędach wszystkie informacje potrzebne do prawidłowego przygotowania i terminowego przesłania JPK VAT. Będą mogli też potwierdzić Profil Zaufany (eGO).

Wsparcia podatnikom w zakresie JPK VAT udzielą również konsultanci Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Infolinia KIS dla mikroprzedsiębiorców będzie czynna w obie soboty (17 i 24 lutego), również w godzinach od 9 do 13.

Resort finansów informuje, że podczas sobotnich dyżurów pracownicy urzędów skarbowych będą obsługiwać wyłącznie podatników zainteresowanych JPK-VAT. W dyżurach dla mikroprzedsiębiorców nie biorą udziału wyspecjalizowane urzędy skarbowe, czyli takie, które obsługują głównie największe podmioty gospodarcze.

Resort finansów szacował, że od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,6 mln mikroprzedsiębiorców dołączy do grona podatników VAT, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję VAT (czyli rejestr sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłają ją jako JPK VAT. Duże przedsiębiorstwa wysyłają JPK VAT od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 stycznia 2017 r.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018