Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Wniosek o areszt b. wiceministra skarbu Pawła T.

Autor:  PAP/rs  |  13-02-2018 20:44
Wniosek o aresztowanie b. wiceministra skarbu Pawła T. skierowała we wtorek do sądu prokuratura w związku z nieprawidłowościami, do jakich miało dojść przy prywatyzacji Ciechu. - Nie wykluczam, że możliwe są dalsze zatrzymania - powiedział we wtorek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski, wnioski o areszt wystosowano wobec Pawła T. i Tomasza Z. - b. zastępcy dyrektora Departamentu Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji resortu.

Wniosek o aresztowanie b. wiceministra skarbu Pawła T. skierowała we wtorek do sądu prokuratura.
Fot. Shutterstock.com

Wobec czterech pozostałych podejrzanych prokuratura zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze.

- Nie wykluczam, że może tak być w dalszej perspektywie. To jest trudne śledztwo, związane z obszarem spraw ekonomiczno-gospodarczych, wymagających też zasięgania wiedzy eksperckiej w kolejnych etapach tego postępowania - powiedział minister sprawiedliwości. Jak zaznaczył, to, co się udało ustalić ponad wszelką wątpliwość, wskazuje, że są nieprawidłowości i można je oceniać w kategorii złamania prawa karnego.

Minister sprawiedliwości mówił, że jest podejrzenie, iż ws. prywatyzacji Ciechu doszło do poważnych przestępstw, dlatego prokuratura zdecydowała się zatrzymać sześć osób, w tym czterech wysokich urzędników państwowych, w tym jednego wiceministra w rządzie PO. - W dniu dzisiejszym zostały zakończone przesłuchania, zostały postawione zarzuty, i w stosunku do dwóch z tych osób, prokurator zdecydował się wystąpić z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie do sądu - zaznaczył Ziobro.

Minister podkreślił, że ws. prywatyzacji Ciechu skala strat Skarbu Państwa jest bardzo poważna. - To była i jest, z punktu widzenia interesów państwa, strategiczna firma chemiczna, tym bardziej należało się zastanowić nad jej prywatyzacją - mówił Ziobro.

Ocenił, że proces ten został przeprowadzony w sposób nieroztropny z punktu widzenia państwa i ze szkodą, biorąc pod uwagę rażąco zaniżone wartości akcji.

- Tu nie było interesu państwa. W mojej ocenie ta sprzedaż była sprzeczna z interesem państwa, nie uwzględniała go w żadnym zakresie, również w tym finansowym - podkreślił minister.

Sześć osób zatrzymanych w związku z podejrzeniami o nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu usłyszało w poniedziałek zarzuty w katowickiej prokuraturze. Zobacz: Zarzuty dla wszystkich zatrzymanych ws. prywatyzacji Ciechu

Wyjaśnienie tego, czy w sprawie Autostrady Wielkopolskiej oraz sprzedaży Ciechu doszło do nadużyć, może trwać latami. Istotnym pytaniem jest to, czy problemy rodziny Kulczyków i te sprawy mogą wzbudzić obawy prywatnego kapitału przed robieniem interesów z państwem. Zobacz: Interesy z polskim rządem zrobią się niebezpieczne?

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018