Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

TFKable: przejęcie brytyjskiej JDR wzmocniło naszą pozycję

Autor:  PAP/rs  |  14-02-2018 17:55
Przejęcie brytyjskiej firmy JDR Cable System, producenta podmorskich kabli dla sektora ropy naftowej i gazu oraz energetyki odnawialnej, wzmocniło naszą pozycję rynkową - powiedział w środę w Bydgoszczy wiceprezes ds. operacyjnych Grupy TELE-FONIKA Kable Piotr Mirek.

W Bydgoszczy znajduje się zakład TFKable, produkujący kable energetyczne wysokich i średnich napięć, kooperujący z fabryką w Wielkiej Brytanii.

W Bydgoszczy znajduje się zakład TFKable, produkujący kable energetyczne wysokich i średnich napięć, kooperujący z fabryką w Wielkiej Brytanii.
Fot. mat. pras.

- Firma JDR została przejęta 29 sierpnia 2017 r. Myślę, że to jeden z ważniejszych kroków w działalności naszej firmy. Brakowało nam takiego elementu, dotyczącego końcowej fazy produkcji kabli dla morskich farm wiatrowych. W Bydgoszczy produkowana jest zasadnicza część takich kabli, a końcowa faza i załadunek na statki odbywa się w Wielkiej Brytanii. Dotychczas byliśmy poddostawcą dla JDR, a obecnie należy do nas cały łańcuch dostaw - podkreślił na konferencji prasowej Mirek.

Wiceprezes TFKable zaznaczył, że jeśli w produkcji kabli można wyróżnić około 10 faz, to na bydgoski zakład przypada sześć-siedem faz. Dodał, że ze względów handlowych utrzymana została nazwa JDR, a jedynie zaznaczono, że to Grupa TFKable.

Mirek podał, że współpraca w zakresie dostaw kabli dla farm wiatrowych trwała od 2008 r., a obecnie TFKable dostarcza kable dla 60 projektów, głównie na Morzu Północnym.

- Uważa się, że na świecie są trzy obszary, gdzie energetyka odnawialna będzie się rozwijała - Morze Północne, wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych i Morze Bałtyckie. Związane jest to z występującymi na tych obszarach wiatrami i największą efektywnością produkcji energii. W związku z rozwojem technologii bydgoski zakład musi podążać za zmianami, dlatego w zeszłym roku podjęliśmy decyzję o budowie laboratorium wysokich napięć kabli do prawie 700 kV - wskazał Mirek.

Według informacji wiceprezesa Mirka, Grupa TFKable w produkcji kabli jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, zajmuje piąte miejsce w Europie i 17. na świecie. Jest też piątym producentem na świecie kabli dla górnictwa. Dostarcza wyroby do 110 krajów. Zakład w Bydgoszczy zajmuje 25 tys. ha, z czego 7 ha zajmują hale produkcyjne. Produkuje prawie 70 tys. ton kabli średnich wysokich napięć do 500 KV.

W całej grupie zatrudnionych jest 3,5 tys. pracowników, w tym 600 w Bydgoszczy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018