Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Kolejny skok cen bitcoina i innych kryptowalut

Autor:  PAP/rs  |  14-02-2018 22:50
Giełdy kryptowalut odnotowały skoki cen cyfrowych żetonów takich jak bitcoin, ethereum i litecoin. Ceny tego ostatniego wzrosły w ciągu dnia nawet o 38 proc. Pozostałe dzienne skoki nie przekroczyły 9 proc. - podała w środę agencja Bloomberga.

W związku ze środowymi skokami sięgającymi 8,3 proc. bitcoin ponownie przekroczył próg 9 tys. dolarów po załamaniu cen kryptowalut na początku lutego, co skłoniło część analityków do ogłoszenia pęknięcia bańki. Bitcoin stracił wówczas na wartości około 70 proc. od rekordowego szczytu w wysokości ponad 19,3 tys. dolarów w połowie grudnia 2017 roku.

Giełdy kryptowalut odnotowały skoki cen cyfrowych żetonów takich jak bitcoin, ethereum i litecoin.
Fot. Shutterstock.com

Obok najbardziej znanej kryptowaluty rosną również ceny innych cyfrowych żetonów, między innymi ripple'a i ethereum, które zyskały po ok. 7 proc. Największy dzienny skok wartości odnotował litecoin - w szczytowym momencie nawet 38 proc. Do tak gwałtownego wzrostu przyczyniły się spekulacje związane z możliwym rozgałęzieniem łańcucha bloków (ang. blockchain fork).

Ostatnie spadki cen miały związek z zaniepokojeniem inwestorów w związku z zapowiedziami zaostrzenia regulacji obrotu kryptowalut w Stanach Zjednoczonych oraz na kluczowych rynkach azjatyckich, między innymi w Indiach i Japonii. Bloomberg łączy aktualne skoki cen żetonów z konsekwentną odbudową wartości bitcoina po niedawnych spadkach.

Czytaj: Pękła bańka kryptowalutowa

Ceny cyfrowych żetonów często doświadczają znaczących krótkoterminowych wahań, co ma związek z wysoką podatnością zdecentralizowanych kryptowalut na spekulację. Wycena bitcoina na giełdzie Bitstamp spadała o połowę dziewięciokrotnie od 2011 roku - poprzednim razem w okresie od listopada 2014 roku do stycznia 2015 roku.

Analitycy i instytucje finansowe obserwujący ubiegłoroczny gwałtowny wzrost notowań kryptowalut towarzyszący zapowiedziom wprowadzenia związanych z nimi kontraktów terminowych futures na kilku amerykańskich giełdach wielokrotnie przestrzegali przed niebezpieczną bańką spekulacyjną.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018