Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Grupa Recykl zbuduje nowy zakład produkcyjny za 33 mln zł

Autor:  wnp.pl (DM)  |  21-02-2018 11:47  |  aktualizacja: 21-02-2018 11:43
Specjalizująca się w przetwórstwie zużytych opon Grupa Recykl zdecydowała o budowie nowego zakładu przetwórczego. Koszt inwestycji to niemal 33 mln zł, aż 20 mln będzie pochodziło z dofinansowania od PARP.

  • Nowy zakład przeróbki opon ma być gotowy  już za dwa lata.
  • Odbiorcami pochodzących z niego produktów będą firmy budujące drogi.
  • Aż 20 mln złotych na inwestycje daje PARP.

Przerobione opony mogą być wykorzystywane m.in. jak dodatek do asfaltów.
Fot. shutterstock

Zlokalizowana w Chełmie linia produkcyjna będzie wytwarzała dodatki stabilizujące do mieszanek mineralno-asfaltowych. Pochodzące z  przeróbki opon materiały wykorzystuje się w budowie nawierzchni asfaltowych.

Budowę zakładu zaplanowano na lata 2018-2020. W jego skład wejdzie będzie linia produkcyjna z zapleczem laboratoryjnym i kontroli jakości, hala oraz sprzęt niezbędny do obsłużenia zwiększającego się wolumenu przetwarzanych zużytych opon. Łączna powierzchnia zakładu to około 7,2 tys. mkw.

O recyklingu "domowych" śmieci czytaj: Zamiast spalać śmieci w domowych piecach można je ponownie wykorzystać

Spółka przewiduje uruchomienie produkcji w nowym zakładzie w IV kw. 2019 r. Na ostateczny terminarz prac wpływać będzie harmonogram otrzymywania decyzji administracyjnych. 19,99 mln zł stanowi dofinansowanie pochodzące od Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Pozostałe 13,3 mln zł stanowić będą środki własne spółki.

– Rozpoczynamy realizację kroku milowego w rozwoju Grupy Recykl. Wsparcie PARP pozwala nam wdrożyć na masową skalę innowacyjną technologię wytwarzania dodatków stabilizujących do mieszanek SMA, z wykorzystaniem kordu tekstylnego. Tym samym pozyskamy zupełnie nowych odbiorców z nowego dla spółki rynku budownictwa drogowego w Polsce i Europie. Zakład produkcyjny w Chełmie, w kilkuletniej perspektywie stanie się jednym z najnowocześniejszych zakładów tego rodzaju w Europie i świecie – komentuje planowaną inwestycję Maciej Jasiewicz, wiceprezes Grupy Recykl.

Grupa Recykl poprzez podmioty zależne prowadzi działalność w zakresie gospodarowania odpadami poużytkowymi, jakimi są zużyte opony. Spółki z Grupy prowadzą zbiórkę zużytych opon, wytwarzają granulat gumowy wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki, paliwo alternatywne przeznaczone głównie na potrzeby cementowni oraz odzyskują wysokiej jakości drut stalowy. Ponadto podmiot oferuje usługi recyklingu i odzysku zużytych opon oraz, w imieniu producentów i importerów, prowadzi rozliczenia z tytułu opłaty produktowej.

Podmiot dysponuje zakładami produkcyjnymi w Śremie, Krośnie Odrzańskim oraz Chełmie, a także posiada i rozwija ogólnopolską sieć zbiórki opon.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018