Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

PKN Orlen wśród najbardziej etycznych firm świata

Autor:  PAP/AH  |  21-02-2018 17:25
Po raz piąty PKN Orlen, jako jedyny polski podmiot, znalazł się w rankingu najbardziej etycznych firm świata - The World’s Most Ethical Company. Wyróżnienie przyznawane jest przez ekspertów Ethisphere Institute z USA, który promuje standardy etyczne w biznesie.

  • Kluczowym kryterium rankingu The World's Most Ethical Company "jest umiejętność wdrożenia etyki w codziennej działalności firmy oraz wyznaczania standardów etycznego przywództwa".
  • Oceniający eksperci biorą pod uwagę m.in.: ład korporacyjny, odpowiedzialność społeczną, budowanie kapitału ludzkiego czy rozwiązania na rzecz rozwoju innowacyjności.

fot. Shutterstock

Tytuł The World's Most Ethical Company "to podkreślenie przywiązania firmy do uczciwości i priorytetowego traktowania etycznych praktyk biznesowych" - przypomniał PKN Orlen, informując w środę o wyróżnieniu. Spółka zwróciła uwagę, że Ethisphere Institute przyznaje tytuł tylko na rok i po tym okresie wyróżnione wcześniej podmioty mogą poddać się ponownej ocenie.

- Z satysfakcją przyjęliśmy ponowne wyróżnienie PKN Orlen prestiżowym tytułem The World's Most Ethical Company. Dla koncernu to ważna nagroda, doceniająca starania, ale jednocześnie motywująca do dalszych wysiłków w tym zakresie" - powiedział członek zarządu płockiego koncernu ds. sprzedaży Zbigniew Leszczyński, cytowany w komunikacie spółki.

Zaznaczył, że "firmy strategiczne, takie jak PKN Orlen, są odpowiedzialne za tworzenie nowych standardów w biznesie oraz wyznaczanie kierunków w sposobach prowadzenia działalności". - Budowanie właściwych relacji ze wszystkimi interesariuszami, opartymi o wartości, wzmacnia zaufanie do firmy, a to z kolei wpływa na jej sukces - dodał m.in. Leszczyński.

Jak podkreślił prezes Ethisphere Institute Timothy Erblich, podmioty, które w 2018 r. otrzymały tytuł The World's Most Ethical Company "osiągnęły rekordowy poziom w zakresie zaangażowania i współpracy z interesariuszami i społecznościami".

- Mierzenie i poprawianie kultury, autentyczne przywództwo, dążenie do różnorodności i zobowiązanie do przejrzystości były dla badanych firm priorytetowe - dodał Erblich. Zauważył przy tym, iż Ethisphere Institute z każdym rokiem obserwuje, jak zwiększa się "szeroko rozumiana odpowiedzialność najbardziej etycznych firm świata". - Po raz kolejny widzimy, że firmy działające w oparciu o jasno zdefiniowane zasady odnoszą sukces i podnoszą swoją wartość - ocenił Erblich.

Amerykański The Ethisphere Institute to niezależny ośrodek badawczy, promujący dobre praktyki i etykę w biznesie, a także zarządzanie z poszanowaniem najwyższych standardów w relacjach z pracownikami, partnerami biznesowymi, inwestorami i regulatorami rynku.

Kluczowym kryterium rankingu The World's Most Ethical Company "jest umiejętność wdrożenia etyki w codziennej działalności firmy oraz wyznaczania standardów etycznego przywództwa". Oceniający eksperci biorą pod uwagę m.in.: ład korporacyjny, odpowiedzialność społeczną, budowanie kapitału ludzkiego czy rozwiązania na rzecz rozwoju innowacyjności.

PKN Orlen to największy podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, i jeden z największych w tym segmencie w Europie. Do grupy płockiego koncernu należą spółki w Niemczech, Czechach i na Litwie, a także w Kanadzie, gdzie zarządzają aktywami wydobywczymi.

W 2017 r. PKN Orlen znalazł się na opracowanej przez Thomson Reuters globalnej liście 100 wiodących firm energetycznych oraz wśród 25 czołowych przedsiębiorstw z sektora oil&gas - na liście znalazło się sto najwyżej ocenianych podmiotów spośród 1500 koncernów na całym świecie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019