Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Nowy kryzys gazowy. Czy Polska jest bezpieczna?

Autor: PAP/AH
Dodano: 04-03-2018 16:02

Moskwa przykręca gazowy kurek Ukrainie. O bezpieczeństwie gazowym Polski, w kontekście nowego kryzysu gazowego, zdywersyfikowanych dostaw z USA i budowie gazociągu połączonego ze złożami norweskimi oraz wydobyciu krajowym, mówi w dr Maciej Sokołowski ekspert do spraw energetyki.

Ekspert pytany, czy nie grożą nam zakłócenia w dostawie gazu, w związku z mrozami czy konfliktem między Ukrainą i Rosją, podkreśla, że obecnie one nam nie grożą, ale nawet gdyby tego typu perturbacje miały się pojawić, to mamy magazyny gazu, które pozwalają na bieżące pokrycie potrzeb.

Pytany, na ile ostatnie informacje o dużych złożach błękitnego surowca w Polsce, pozwalają ze spokojem patrzeć w przyszłość, odpowiada, że wiercenia mówiące o większych zasobach, wpisują się w szerszą strategię PGNIG zwiększenia wydobycia gazu krajowego.

− To poprawia nam bilans energetyczny wykorzystania gazu krajowego, przy jednoczesnym zwiększeniu importu z USA, mówi ekspert.W konflikt na linii Moskwa - Kijów gotowa jest włączyć się Komisja Europejska. Jak poinformowała rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen, obniżenie ciśnienia rosyjskiego gazu w gazociągach tranzytowych na Ukrainie nie wywołało dotychczas zakłóceń w dostawach do krajów Unii Europejskiej.
Czytaj więcej: KE gotowa mediować między Rosją a Ukrainą ws. dostaw gazu

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020