Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Kolejna rozbudowa sieci ciepłowniczej przez ECO w Opolu

Autor:  wnp.pl (Dariusz Ciepiela)  |  07-03-2018 14:17  |  aktualizacja: 07-03-2018 15:03

Energetyka Cieplna Opolszczyzny (ECO) i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisały kolejną umowę na dofinansowanie przesyłu i dystrybucji ciepła. Projekty o łącznej wartości ponad 4 mln zł zasili dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zgodnie z zapisami umowy ECO przebuduje osiedlową sieć ciepłowniczą w rejonie ul. Konsularnej w Opolu, wybuduje sieci i przyłącza cieplne i zabuduje 5 indywidualnych węzłów cieplnych, które zastąpią zlikwidowany węzeł grupowy. Przebudowana zostanie również sieć w rejonie ul. Sosnkowskiego o łącznej długości ponad 1000 mb.

ECO to jedna z największych grup ciepłowniczych w Polsce
Fot. mat. pras.

Wartość dotacji to niemal 2 mln złotych. Unijne fundusze są dla nas potężnym wsparciem w procesie modernizacyjnym, którego efektem będzie zarówno ochrona środowiska, jak też poprawa niezawodności dostaw naszego ciepła - mówi Monika Stypułkowska, członek zarządu ECO.

Efektem realizacji projektu będzie zmniejszenie w skali roku emisji pyłów o 80 kg, a dwutlenku węgla o 359 ton. Rocznie zaoszczędzonych zostanie około 170 ton węgla. Realizacja projektu ma się zakończyć w 2021 roku.

Energetyka Cieplna Opolszczyzny prowadzi działalność energetyczną na terenie blisko 50 gmin na obszarze 10 województw kraju, dostarczając ciepło dla ponad pół miliona Polaków. Wartość grupy rośnie: w 2000 r. wynosiła 150 mln zł, a w roku 2014 - 700 mln zł. W 2016 r. zysk netto GK ECO wyniósł blisko 40 mln zł.

Jej największym partnerem i jednocześnie posiadaczem 53 proc. akcji jest Gmina Opole. Pozostałe udziały ma niemiecki koncern E.ON edis energia.

Pod koniec 2017 r. zakłady Jelfa i ECO uruchomiły kotłownię w regionie jeleniogórskim, która jest opalana gazem ziemnym. Zastąpiła ona źródło węglowe. Czytaj więcej: ECO i Jelfa uruchomiły nową kotłownię gazową w Jeleniej Górze

W lutym br. spółka ECO Kogeneracja podpisała z konsorcjum firm Introl-Energomontaż oraz Ferox Energy Systems umowy na budowę w Malborku i Tarnobrzegu źródeł wysokosprawnej kogeneracji opartych na gazowych agregatach prądotwórczych. Całkowity koszt realizacji projektów wyniesie ponad 40 mln zł. Czytaj więcej: ECO Kogeneracja zbuduje źródła kogeneracyjne w Malborku i Tarnobrzegu

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018