Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Polka wśród wschodzących talentów nauki Fundacji L’Oréal i UNESCO

Autor:  PAP/rs  |  08-03-2018 15:08
Dr Agnieszka Gajewicz z Uniwersytetu Gdańskiego została uznana za jeden ze wschodzących talentów światowej nauki przez Fundację L’Oréal i UNESCO . Doceniono ją za badania dotyczące oceny ryzyka chemicznego różnego rodzaju substancji.

  • Dr Gajewicz pracuje nad rozwojem tzw. metod chemoinformatycznych. Wspierają one ocenę ryzyka chemicznego stwarzanego przez nowe oraz obecne w środowisku substancje chemiczne.
  • Lista International Rising Talents ogłaszana jest w ramach programu L'Oréal-UNESCO For Women in Science od 2014 roku.
  • Corocznie wyróżnienie otrzymuje 15 kobiet nauki z różnych krajów, które - zdaniem organizatorów - dzięki swoim badaniom mają szansę zmienić świat.

Lista International Rising Talents ogłaszana jest w ramach programu L'Oréal-UNESCO For Women in Science od 2014 roku.
Fot. Shutterstock.com

Lista International Rising Talents - czyli wchodzących międzynarodowych talentów nauki - ogłaszana jest w ramach programu L'Oréal-UNESCO For Women in Science od 2014 roku. Corocznie wyróżnienie otrzymuje 15 kobiet nauki z różnych krajów, które - zdaniem organizatorów - dzięki swoim badaniom mają szansę zmienić świat.

Jak informuje L'Oréal, w tym roku jury konkursu doceniło również Polkę: dr Agnieszkę Gajewicz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

Dr Gajewicz pracuje nad rozwojem tzw. metod chemoinformatycznych. Wspierają one ocenę ryzyka chemicznego stwarzanego przez nowe oraz obecne w środowisku substancje chemiczne (zwłaszcza nanomateriały). Jest to szczególnie istotne w obliczu obserwowanego od wielu lat systematycznego wzrostu liczby związków chemicznych, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka.

- Możliwość poznania aktywności i właściwości nowoprojektowanych związków na długo przed ich właściwą syntezą, pozwala ograniczyć nie tylko czas i koszt badań, ale co równie ważne zredukować liczbę zwierząt wykorzystywanych do badań laboratoryjnych - tłumaczy cytowana w komunikacie dr Gajewicz. Badaczka jest również stypendystką programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki 2017.

Dr Gajewicz nie jest pierwszą Polką, która znalazła się w rankingu International Rising Talents. W 2017 r. wyróżniono w ten sposób dr hab. Joannę Sułkowską z Uniwersytetu Warszawskiego, którą doceniono za poszukiwania nowych źródeł leków.

Uroczysta ceremonia wręczenia nagród laureatkom International Rising Talents odbędzie się w drugiej połowie marca w siedzibie UNESCO w Paryżu podczas For Women in Science Week - tygodnia, w czasie którego wybitni naukowcy z całego świata spotykają się, aby świętować wkład kobiet w rozwój nauki.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018