Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Fuzja GKN i Dany - powstanie największy producent systemów napędowych

Autor:  PAP/rs  |  09-03-2018 20:34
Amerykańska Dana chce wykupić oddział brytyjskiego GKN za 6 mld USD. Transakcja, w wyniku której powstałby największy światowy producent systemów napędowych pojazdów, może odbić się na próbie wrogiego przejęcia GKN przez Melrose - podał w piątek Financial Times.

Oddział motoryzacyjny GKN specjalizuje się w produkcji układów napędowych dla samochodów pasażerskich i lekkich vanów, w tym dla pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Z napędów GKN korzysta co drugi samochód na świecie. Tymczasem amerykańska Dana, która poza napędami zajmuje się również technologiami uszczelniania i zarządzania ciepłem, dociera przede wszystkim do sektora pojazdów użytkowych i przeznaczonych do poruszania się poza drogami publicznymi (off-highway). Łączne roczne przychody ze sprzedaży układów napędowych obu firm sięgają 13 mld dolarów.

Oddział motoryzacyjny GKN specjalizuje się w produkcji układów napędowych dla samochodów pasażerskich i lekkich vanów.
Fot. mat. pras. GKN

W ramach przygotowań do transakcji GKN zadecydowało o wydzieleniu produkującego napędy samochodowe oddziału Driveline z firmy dostarczającej części samolotowe dla takich firm, jak Airbus i Boeing. Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, Driveline połączy się z Daną, a akcjonariusze GKN zachowają 47,25 proc. udziałów w większej spółce. Ponadto Dana zapłaci GKN 1,6 mld dolarów. Powstała w wyniku transakcji grupa przyjmie na siebie również 1 mld dolarów deficytu emerytalnego GKN. Firmy spodziewają się, że po fuzji efekt synergii pozwoli zaoszczędzić im 235 mln dol. rocznie. Według Dany oszczędności na tym poziomie mają zostać osiągnięte w ciągu trzech lat, ale przełożą się na zyski już w pierwszym pełnym roku.

GKN stara się odeprzeć próbę wrogiego przejęcia prowadzoną przez brytyjską firmę inwestycyjną Melrose Industries, która złożyła w czwartek propozycję wykupu GKN za 7,4 mld funtów (10,2 mld dolarów). Prezes zarządu tej ostatniej spółki, Mike Turner, przekonywał akcjonariuszy do odrzucenia oferty, zarzucając jej zaniżanie wartości firmy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018