Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Floryda zaostrza warunki dostępu broni palnej. To łamie konstytucję USA?

Autor:  PAP/PSZ  |  10-03-2018 11:07
Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie (NRA) pozwało do sądu federalnego decyzję władz stanu Floryda, które ograniczyły dostęp do broni palnej w tym stanie. NRA twierdzi, że nowe przepisy są sprzeczne z II poprawką do konstytucji USA.

Chris W. Cox, dyrektor Instytutu Działań Prawnych NRA, oświadczył, że ustawa "karze przestrzegających prawo obywateli posiadających broń za kryminalny akt niezrównoważonego osobnika".

Łatwy dostęp do broni palnej jest jednym z symboli Stanów Zjednoczonych.
Fot. Shutterstock

Ustawę wcześniej uchwaloną przez Izbę Reprezentantów i Senat Florydy, podpisał w piątek republikański gubernator tego stanu Rick Scott.

Nowe przepisy przewidują m.in. podwyższenie minimalnego wieku uprawniającego do zakupu broni palnej z 18 do 21 lat oraz nakładają obowiązek trzydniowego oczekiwania po dokonaniu transakcji.

Czytaj także: Amerykański potentat handlowy zaostrza zasady sprzedaży broni

Projekt ustawy pozwala także na uzbrojenie niektórych pracowników szkół, w tym nauczycieli, ale tylko tych, którzy wezmą udział w programach szkoleniowych i przejdą badania psychologiczne. Gubernator Scott wcześniej sygnalizował, że jest przeciwny uzbrajaniu nauczycieli.

Ustawę uchwalono w reakcji na strzelaninę w szkole średniej Marjory Stoneman Douglas w Parkland, w której 14 lutego uzbrojony w karabin AR-15 19-letni napastnik, były uczeń tej szkoły, zastrzelił 17 osób. Ta zbrodnia wywołała falę demonstracji w całym kraju osób domagających się ograniczenia dostępu do broni palnej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018