Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wenecja: tramwaje wodne skorzystają z biopaliwa

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 11-03-2018 15:25

Tramwaje wodne w Wenecji będą napędzane paliwem produkowanym z wykorzystaniem używanego oleju kuchennego. Porozumienie w tej sprawie zawarły władze miasta, zarząd transportu i koncern paliwowy.

Eksperyment ten rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa siedem miesięcy.

Na mocy zawartej umowy wszystkie miejskie tramwaje wodne, vaporetti, będą zasilane przez ekologiczne paliwo, uzyskiwane w pobliskiej rafinerii między innymi z przerobu olejów roślinnych. W inicjatywie na rzecz poprawy stanu środowiska uczestniczyć będzie też firma specjalizująca się w zbiorze oleju, który został wykorzystany do smażenia.

W czasie tej fazy eksperymentalnej prowadzony będzie monitoring emisji szkodliwych substancji, by sprawdzić, czy ich poziom obniżył się dzięki zmianie paliwa.

"Możemy sprawić, że Wenecja stanie się wzorem dla innych miast we Włoszech i na świecie" - oznajmił szef wydziału ds. rozwoju gospodarczego w magistracie Simone Venturini.

Czytaj także: Rzym chce załatać 50 tysięcy dziur w miesiąc

Podkreślił, że rafineria Porto Marghera "jako pierwsza na świecie połączy zrównoważoną politykę ochrony środowiska, socjalną i gospodarczą".

Następnym krokiem, jak zapowiedziano, będzie wprowadzenie nowych, hybrydowych modeli tramwajów wodnych, podstawowego środka lokomocji w Wenecji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021