Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Grupa Azoty kupuje węgiel za ponad 200 mln zł

Autor:  wnp.pl (DM)  |  12-03-2018 18:28  |  aktualizacja: 12-03-2018 18:24
Wchodzące w skład Grupy Azoty chemiczne spółki zawarły z Polską Grupą Górniczą umowy na zakup węgla. Ich wartość to ponad 200 mln złotych.

Dokładna wartość umów to 212,5 mln złotych netto. Umowy zostały zawarte na czas nieoznaczony z mocą obowiązywania od dnia 1 stycznia 2018 roku z podziałem na roczne okresy dostaw. Dotyczą one węgla energetycznego.

Kędzierzyn tak jak pozostałe zakłady Grupy jako paliwo wykorzystuje węgiel kamienny.
Fot. wnp.pl

W zakładach chemicznych Azotów to właśnie węgiel wykorzystywany jest jako paliwo w przyzakładowych elektrociepłowniach.

Co ciekawe, dostawy dla poszczególnych spółek (Kędzierzyna, Polic, Puław i Tarnowa) zostaną określone w indywidualnych umowach. Jednak warunki handlowe zostały wynegocjowane w imieniu całej Grupy Azoty.

Takie rozwiązanie ze względu na efekt skali, jest dla chemicznej spółki tańsze, niż gdyby cenę i warunki dostaw spółki z Grupy Azoty negocjowały samodzielnie.

Czytaj też: Fuzja Orlenu i Lotosu może wstrząsnąć polską chemią

Grupa Azoty to największa polska korporacja chemiczna i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych oraz trzecią pozycję w produkcji Poliamidu 6. Takie produkty jak melamina, kaprolaktam, alkohole OXO czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018