Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Melrose Industries gotowe wyłożyć 8,1 mld funtów na przejęcie GKN

Autor:  PAP/PSZ  |  12-03-2018 17:09
Brytyjska firma inwestycyjna Melrose Industries podniosła ofertę przejęcia GKN o 9 proc. do 8,1 mld funtów (11,2 mld USD). Zarząd spółki produkującej układy napędowe stara się przekonać akcjonariuszy do odrzucenia tej propozycji.

Melrose złożyło pierwszą ofertę wykupu GKN jeszcze w styczniu bieżącego roku. Wówczas firma specjalizująca się w przejmowaniu i usprawnianiu spółek przechodzących trudności finansowe proponowała udziałowcom GKN stawkę 430 pensów za akcję (łącznie 7,4 mld funtów albo 10,2 mld dolarów) w gotówce i udziałach.

Merlose Industries podbiło stawkę w walce o przejęcie GKN.
Fot. mat. pras. GKN

Oferta podniesiona do 467 pensów za akcję (447 pensów po spadku notowań Melrose) jest odpowiedzią na konkurencyjną propozycję amerykańskiej firmy Dana, która w czwartek wyraziła zainteresowanie fuzją z wydzielonym z GKN oddziałem motoryzacyjnym. Prezes zarządu GKN Mike Turner utrzymuje, że oferta Melrose pozostaje zaniżona, a obrana strategia firmy pozwoli na zwiększenie wartości powyżej 500 pensów za akcję.

Wydzielenie oddziału GKN Driveline, z którego napędów korzysta co drugi samochód na świecie, pozwoliłoby brytyjskiej firmie na zgodnym ze strategią zarządu skupieniu się na produkcji części samolotowych dla takich firm, jak Airbus i Boeing, a jednocześnie uczyniłaby z Dany największego światowego producenta napędów. Łączne roczne przychody ze sprzedaży układów napędowych obu firm sięgają 13 mld dolarów.

Czytaj także: Legenda PRL mogłaby wrócić na rynek

Preferowana przez zarząd GKN transakcja z Daną ma mieć wartość 6 mld dolarów (w gotówce, udziałach i oszczędnościach wynikających z synergii). Jak wskazuje w poniedziałek Reuters, perspektywa fuzji z amerykańską firmą budzi jednak zaniepokojenie brytyjskich polityków ze względu na zagrożenie dla stabilności zatrudnienia 6 tys. pracowników GKN w Wielkiej Brytanii.

Akcjonariusze GKN mają czas na rozpatrzenie nowej oferty Melrose do 29 marca bieżącego roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018