Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Zgazowanie węgla: przy Bogdance powstanie pierwsza taka elektrownia

Autor:  PAP/rs  |  13-03-2018 06:50
Podejmujemy się budowy elektrowni zasilanej gazem ze zgazowania węgla – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że elektrownia powstanie w Bogdance, przy kopalni węgla.

- W tej chwili z udziałem Japończyków podejmujemy się budowy elektrowni przy kopalni węgla kamiennego w lubelskiej Bogdance, która będzie zasilana gazem pochodzącym ze zgazowania węgla, w zamkniętym obiegu - powiedział w programie "Rozmowy niedokończone" na antenie Radia Maryja Krzysztof Tchórzewski.

W tej chwili z udziałem Japończyków podejmujemy się budowy elektrowni zasilanej gazem pochodzącym ze zgazowania węgla - powiedział Krzysztof Tchórzewski.
Fot. PTWP

- Prąd wytworzony z tego typu gazu jest traktowany jako elektrownia gazowa - dodał Tchórzewski. Dodał, że "chcemy traktować to jako pilotaż".

Japończycy projektują i użytkują technologie IGCC (Integrated Gasification Combined Cycle), charakteryzujące się wyższą sprawnością i mniejszą emisją, niż najbardziej zaawansowane klasyczne bloki węglowe.

W technologii IGCC, w której węgiel jest przeprowadzany do tzw. syngazu (gaz syntezowy, mieszanina tlenku węgla i wodoru), który z kolei jest oczyszczany oraz spalany i napędza turbinę w układzie parowo-gazowym. Technologia IGCC nie wymaga węgla wysokiej jakości, którego pokłady na świecie się kurczą, może bazować na surowcu gorszej jakości, w tym np. na węglu brunatnym. Można też używać biomasy, albo mieszaniny biomasy z węglem.

Przygotowania do budowy elektrowni wykorzystującej gaz w technologii IGCC minister Tchórzewski zapowiedział już w listopadzie ubiegłego roku. Czytaj: Minister Tchórzewski: Są już przygotowywane założenia pod największy eksperyment energetyczny w Europie

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018