Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Ruszył konkurs na prezesa KGHM. Roczna pensja ponad milion złotych

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  13-03-2018 10:44  |  aktualizacja: 13-03-2018 10:40
W KGHM ruszył konkursy na prezesa i wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych. Nowych szefów spółki poznamy na początku przyszłego miesiąca.

  • Chętni na stanowisko szefa KGHM mogą zgłaszać kandydatury do 27 marca.
  • W zarządzie nie ma miejsca dla związkowców, polityków, ale także ich doradców.
  • Zarząd będzie skompletowany najpewniej w pierwszej dekadzie kwietnia.

Nowy prezes KGHM będzie zarządzał Grupą, która zatrudnia 33 tys. osób.
Fot. mat. pras.

W sobotę 10 marca nieoczekiwanie rada nadzorcza KGHM odwołała prezesa spółki Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego i wiceprezesa Michała Jezioro.

Więcej o kulisach odwołania czytaj tu: Przewrót w KGHM szokuje. Dwa PiS-y walczą ze sobą

Pełniącym obowiązki prezesa został Rafał Pawełczyk, odpowiedzialny z rozwój spółki. Jednak to tylko tymczasowa posada, bo właśnie został ogłoszony konkurs na stanowisko szefa miedziowej spółki (nie wyklucza to oczywiście, aby Pawełczyk ubiegał się o posadę szefa spółki). Poszukiwany jest też wiceprezes ds. ds. aktywów zagranicznych.

Rada nie chce polityka, ani związkowca

Kto może ubiegać się o stanowisko prezesa, jakie są wymagania? Standardowe zapisy to konieczność posiadania wykształcenia wyższego, co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych i operacyjna znajomość języka angielskiego (znajomość innych będzie atutem).

Jednak ciekawsze jest to, kto nie może być prezesem miedziowego potentata. Ze startu w konkursie wyłączone zostały osoby, które pełnią funkcję społecznego współpracownika, lub są zatrudnione w biurze poselskim, senatorskim, poselsko-senatorskim lub biurze posła do Parlamentu Europejskiego.
Nie może być kandydatem członek szefostwa partii, a precyzyjnie organu partii politycznej reprezentującego ją na zewnątrz oraz uprawnionego do zaciągania zobowiązań.

Z listy potencjalnych kandydatów odpadają również te osoby, które są zatrudnione przez partię polityczną na podstawie umowy o pracę lub świadczą pracę na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy o podobnym charakterze.

W końcu nie mogą kandydować do zarządu pełniący funkcję z wyboru w zakładowej organizacji związkowej lub zakładowej organizacji związkowej spółki z grupy kapitałowej.

Prezesi na początku kwietnia

Chętni do objęcia lukratywnych posad w KGHM – roczne wynagrodzenie przekracza milion złotych – swoje kandydatury muszą złożyć w siedzibie spółki do południa 27 marca. Po odrzuceniu kandydatur nie spełniających wymogów formalnych zaplanowano rozmowy kwalifikacyjne.

Te zapowiadają się na interesujące. Kandydaci będą pytani o koncepcję zarządzania spółką, dotychczasowe doświadczenie kandydata i jego przewidywania co do możliwości wykorzystania doświadczeń po powołaniu do zarządu KGHM. Mogą paść również pytania o znajomość branży, w której działa spółka i otoczenia biznesowego.

Jakie zadania dla nowego prezesa KGHM: Krzysztof Tchórzewski: KGHM potrzebuje więcej inwestycji w Polsce

Rozmowy z kandydatami na prezesa zaplanowano na 3 kwietnia, dzień później mają się odbyć rozmowy z kandydatami na wiceprezesa spółki.

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018