Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Unipetrol zmodernizował oczyszczalnię w Kralupach. Oczyszczają nawet deszcz

Autor:  wnp.pl (PA)  |  13-03-2018 13:28  |  aktualizacja: 13-03-2018 13:24
Unipetrol poinformował o uruchomieniu zmodernizowanej kosztem 200 mln koron (ok. 33 mln zł) oczyszczalni ścieków w rafinerii w Kralupach nad Wełtawą. Dzięki temu zakład zmniejszył zanieczyszczenia trafiające do środowiska o nawet 75 proc. i wyeliminował odory.

  • Unipetrol uruchomił nowoczesną oczyszczalnię ścieków w rafinerii w Kralupach.
  • Koszt inwestycji wyniósł prawie 200 mln koron (ok. 33 mln zł).
  • Dzięki oczyszczalni rafineria wyeliminuje do 75 proc. zanieczyszczeń trafiających do środowiska.

Nowa oczyszczalnia ścieków w rafinerii Unipetrolu w Kralupach nad Wełtawą
Fot. mat. prasowe

Nowa oczyszczalnia spełnia najbardziej wymagające normy Unii Europejskiej. W Czechach firmy chemiczne zobowiązane są do stosowania najlepszych dostępnych technologii (BAT) w przemyśle.

Unipetrol zapewnia, że postrzega wdrażanie BAT w swoich instalacjach produkcyjnych jako priorytet. Spółka budowała oczyszczalnię ścieków w rafinerii w Kralupach w latach 2013-2015. - Potem przez dwa lata testowaliśmy jej funkcjonalność. W grudniu 2017 r. otrzymaliśmy ostateczną akceptację, a z początkiem tego roku uruchomiliśmy oczyszczalnię - mówi Pavel Sláma, dyrektor działu EKO w spółce Unipetrol RPA. Jak podkreśla, ochrona środowiska to dla firmy coś więcej niż jedynie spełnianie wymagań przepisów. Koszty grupy z tego tytułu można szacować na ok. 1 mld koron rocznie.

Czytaj też Krzysztof Zdziarski nowym prezesem Unipetrolu. Są też inne zmiany w zarządzie.

Cała woda z terenu rafinerii przechodzi przez oczyszczalnię. Oznacza to nie tylko wodę wykorzystywaną w procesach produkcyjnych, ale również spadającą na zakład w postaci deszczu czy śniegu. Także wody gruntowe z rejonu rafinerii przechodzą proces oczyszczenia, jako część hydrologicznej ochrony wód podziemnych. - Oczyszczamy 2000 m sześc. wody na dobę, trzykrotność pojemności basenu pływackiego - mówi Michal Skácel, szef operacji rafineryjnych w Kralupach.

Działalność oczyszczalni jest w większości zautomatyzowana i monitorowana 24 godziny na dobę przez główne centrum kontroli w Kralupach. - Zainwestowaliśmy także w zadaszenie zbiorników oczyszczalni i likwidację gazów odpadowych biofiltra, by pozbyć się nieprzyjemnych zapachów - dodaje Michal Skácel.

Czytaj również Znów eksplozja i pożar w czeskim Unipetrolu.

Unipetrol jest spółką zależną PKN Orlen, który finalizuje właśnie proces przejęcia reszty udziałów firmy od mniejszościowych akcjonariuszy. W 2017 roku przychody spółki wzrosły o 39 proc. do 122,5 mld koron (ok. 20,3 mld zł), a zysk netto wzrósł o 9 proc., do 8,66 mld koron (ok. 1,43 mld zł).

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018