Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Prokuratura bada wielką i kosztowną awarię pieca w KGHM

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  13-03-2018 20:00  |  aktualizacja: 13-03-2018 19:28
Prokuratura Okręgowa w Legnicy prowadzi czynności sprawdzające w związku z ubiegłoroczną awarią pieca w Hucie Miedzi Głogów. W grę wchodzi "doprowadzenie do  wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach".

  • Do końca marca będzie wiadomo, czy rozpocznie się formalne śledztwo.
  • Straty KGHM z tytułu zmniejszenia przychodów sięgnęły ponad 300 mln zł.

Z powodu awarii KGHM nie wyprodukował 14 tys. miedzi. Na zdjęciu Huta Miedzi Głogów
Fot. KGHM

- Do Prokuratury Okręgowej w Legnicy wpłynęło pisemne zawiadomienie zarządu KGHM Polska Miedź w Lubinie o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę wymienionej spółki  - poinformowała nas prokurator Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

W spółce sporo się dzieje, doszło do zmian w zarządzie: Przewrót w KGHM szokuje. Dwa PiS-y walczą ze sobą.

Precyzyjnie chodzi o wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w związku z awarią pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów oraz narażenia pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Jak przyznaje prokurator Tkaczyszyn, sprawa została zarejestrowana  i jest prowadzona w Prokuraturze Okręgowej w Legnicy. - Trwają czynności sprawdzające w tej sprawie – dodaje rzecznik.

Według dotychczasowych ustaleń przyczyną awarii kotła było oberwanie się spieku połączenia pyłów i metali, które go zarastają. Spadając, spiek spowodował rozszczelnienie kotła. Awaria kotła odzysknicowego wymusiła zatrzymanie produkcji w piecu zawiesinowym. To z kolei spowodowało zmniejszenie produkcji miedzi elektrolitycznej, szacowane na ok. 14 tys. ton. 

Szczególnie ta ostatnia wielkość powinna budzić zainteresowanie.

- Piec nie pracował, spółka poniosła z powodu przestoju wymierne straty – mówi nam Ryszard Zbrzyzny, szef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego.

Niemożność wyprodukowania miedzi to strata spółki, biorąc pod uwagę koszt tony metalu sięgający ponad 7 tys. dolarów. Oznacza to, że spółka zanotowała z powodu awarii mniejsze przychody o ponad 300 mln złotych. W ubiegłym roku nie udało się tego nadrobić.

Instalacja pieca zawiesinowego i elektrycznego w HM Głogów została uruchomiona w styczniu 2016 roku. Inwestycja kosztowała grupę ok. 2,5 mld zł.

KGHM poszukuje nowego szefa, czytaj:  Ruszył konkurs na prezesa KGHM. Roczna pensja ponad milion złotych

Budowę HM Głogów I rozpoczęto w 1968 r., a w lipcu 1971 r. została przekazana do eksploatacji. W 1974 r. w Żukowicach pod Głogowem rozpoczęto budowę drugiej części huty - HM Głogów II, którą uruchomiono w styczniu 1978 r.

Zakład tworzą dwie linie technologiczne - HM Głogów I i HM Głogów II. Stosowane w nich odmienne technologie wytopu miedzi dają taki sam produkt finalny - miedź elektrolitycznie rafinowaną w postaci katod o zawartości 99,99 proc. Cu. 

W Wydziale Metali Szlachetnych głogowskiej huty wytwarzane są także: srebro o zawartości 99,99 proc. Ag w postaci gąsek i granulatu, sztabki złota o zawartości powyżej 99,95 proc. Au oraz koncentrat platynowo-palladowy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018