Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

OMV zaprezentował strategię do 2025 roku

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
Dodano: 13-03-2018 14:39 | Aktualizacja: 13-03-2018 14:45

Zarząd OMV zaprezentował w Londynie nową strategię spółki do 2025 roku. Austriacka firma chce osiągnąć oczyszczony zysk operacyjny w 2025 roku na poziomie ponad 5 mld euro. To o 70 proc. więcej niż w roku 2017.


OMV chce w tym okresie znacząco poprawić nie tylko wyniki finansowe, ale także swoją pozycję rynkową. Sprawdzony model produkcji, przetwarzania ropy i gazu oraz sprzedaży produktów naftowych ma być rozszerzany na kolejne kraje, wraz z rozwojem zdolności petrochemicznych.

- OMV jest w świetnej kondycji. To fundament, na którym chcemy budować. Nasza strategia pozwoli nam osiągnąć międzynarodowy wzrost wartości firmy - zapowiada Rainer Seele, prezes OMV.

Zgodnie z nową strategią OMV ma się opierać na czterech filarach: sprawdzonej koncepcji integracji pionowej w celu generowania wzrostu, większym umiędzynarodowieniu wydobycia, przerobu i handlu, zbudowaniu silnej obecności na rynku gazu ziemnego w Europie oraz kontynuacji optymalizacji procesów.

Czytaj też OMV z rekordowym wydobyciem.

W 2025 roku oczyszczony zysk operacyjny firmy ma wynosić minimum 5 mld euro, przy czym na ten wzrost mają złożyć się po równo segmenty upstream oraz downstream.

W segmencie upstream strategia zakłada wzrost produkcji z rekordowego poziomu 348 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boed) w 2017 roku do 600 tys. boed w roku 2025. Wzrost ma być głównie rezultatem akwizycji w efektywnych kosztowo regionach, gdzie koszt produkcji nie powinien przekraczać 8 dolarów za baryłkę. Oprócz tego OMV zamierza podwoić swoje potwierdzone rezerwy węglowodorów do ponad 2 mld baryłek, z czego ponad połowę ma stanowić gaz ziemny.

Geograficznie koncern chce się skupić na czterech istniejących regionach: Europie Środkowej (Austria i Rumunia), Morzu Północnym, Rosji oraz Bliskim Wschodzie i Afryce, a także utworzyć nowy w Azji i Oceanii (Australazja).

Inwestycje w wydobycie mają wynosić 1,3-1,7 mld euro rocznie, w tym 300 mln euro w poszukiwania.

- Naszym celem jest zbudowanie portfolio lepszej jakości, które będzie generowało więcej gotówki – mówi Johann Pleininger, wiceprezes OMV ds. upstreamu.

W segmencie downstream OMV w 2017 r. osiągnął rekordowy wynik operacyjny na poziomie 1,8 mld euro. Nowa strategia przewiduje umacnianie pozycji konkurencyjnej zgodnie z malejącym w Europie popytem na paliwa, a rosnącym na petrochemikalia. Do 2025 r. firma zainwestuje 1 mld euro w rafinerie Schwechat, Burghausen i Petrobrazi, przekierowując produkcję bardziej w stronę nowoczesnej petrochemii i paliw lotniczych.

Czytaj również OMV zainwestuje 110 mln euro w rafinerię Schwechat.

Firma do 2025 roku chce sprzedawać co najmniej 20 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie i kontrolować 10 proc. niemieckiego rynku gazu. Kluczowe znaczenie dla OMV ma budowa gazociągu Nord Stream 2.

Do roku 2025 spółka przeznaczy 5 mld euro na akwizycje w segmencie downstream.

W okresie od 2018 do 2025 roku OMV chce inwestować rocznie od 2 do 2,5 mld euro rocznie, nie licząc osobnego budżetu na akwizycje na poziomie 10 mld euro.

Dodatkowo celem nowego programu poprawy efektywności jest redukcja kosztów do 2020 roku o kolejne 100 mln euro wobec 2017 roku.

Poprzednia strategia firmy, zaprezentowana na początku 2016 roku, została zrealizowana wraz z zamknięciem roku finansowego 2017, w zaledwie połowę przewidzianego czasu. W tym czasie przebudowane zostało portfolio aktywów, ograniczone koszty, zwiększone wydobycie i poprawione zyski oraz przepływy gotówkowe. W 2017 roku OMV osiągnął najwyższy zysk operacyjny od pięciu lat, na poziomie 3 mld euro. Koncern zapewnia, że obecnie jest w stanie generować pozytywne przepływy gotówkowe nawet przy cenie ropy na poziomie 25 dolarów za baryłkę.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020