Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Rex Tillerson raczej nie poszuka pracy w konkurencji Exxon Mobil

Autor:  wnp.pl (AK)  |  13-03-2018 19:03  |  aktualizacja: 13-03-2018 19:26
Nie jest jasne, jaką nową pracę podejmie były już amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson, ale ma 180 milionów powodów, aby uniknąć przemysłu naftowego - pisze Bloomberg. Umowa Tillersona z jego wcześniejszym pracodawcą Exxon Mobil - przewiduje, że jeśli powróci on do sektora prywatnego, aby pracować dla konkurenta, może stracić około 180 mln dolarów z tytułu odroczonej odprawy.

Tillerson był szefem Exxon Mobil w latach 2006-2016. W 2017 r. rozpoczął pracę w administracji Donalda Trumpa. Opracowano wtedy plan, który rekompensował mu straty m.in. z tytułu nienabycia nowych akcji firmy.

Prawdopodobieństwo, że 65-letni Rex Tillerson będzie szukał zatrudnienia w branży, jest niewielkie
Fot. Alexandros Michailidis/Shutterstock.com

Tillerson wybrał wariant wypłaty gotówki na rzecz niezależnego funduszu powierniczego, który przekazuje mu pieniądze zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Tzw. porozumienie etyczne mówi jednak, że musi on zrezygnować z wszelkich niepodzielonych aktywów z funduszu powierniczego, jeżeli zostanie zatrudniony lub będzie świadczył usługi "spółce w branży naftowej i gazowej lub branży usług naftowych i gazowych”. Gdyby tak się stało, utracone aktywa zostaną przekazane na cele charytatywne.

Prawdopodobieństwo, że 65-letni Rex Tillerson będzie szukał zatrudnienia w branży, jest jednak niewielkie.

Jak twierdzi Bloomberg, umowa pomogła Tillersonowi uniknąć natychmiastowego federalnego podatku dochodowego w wysokości aż 72 milionów dolarów. Zamiast tego były sekretarz stanu płaci zwykły podatek dochodowy.

Czytaj więcej o odejściu Rexa Tillersona ze stanowiska

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018