Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Połowa fortuny założyciela Ikei na rozwój północnej Szwecji

Autor:  wnp.pl (AK)  |  13-03-2018 21:43  |  aktualizacja: 13-03-2018 22:04
Według niedawno ujawnionych szczegółów ostatniej woli założyciela Ikei Ingvara Kamprada połowa jego majątku zostanie przeznaczona na stymulowanie gospodarki północnej Szwecji.

Według szwajcarskiego magazynu gospodarczego "Bilan" majątek Kamprada w 2017 r. był wart około 362 miliardów koron (46 miliardów dolarów).

Według szwajcarskiego magazynu gospodarczego "Bilan" majątek Ingvara Kamprada w 2017 r. był wart około 362 miliardów koron (46 miliardów dolarów)
Fot. Shutterstock.com

Połowę aktywów dostaną jego dzieci Peter, Jonas, Mathias i Annika.

"Pozostała część mojego majątku trafi do fundacji FKS i zostanie wykorzystana do rozwoju działalności gospodarczej w Norrlandzie (północna Szwecja - red.)" - napisał w 2014 r. w testamencie Kamprad.

FKS to Rodzinna Fundacja Kamprada ds. Przedsiębiorczości, Badań i Dobroczynności (Familjen Kamprads stiftelse, FKS) . Została założona przez przedsiębiorcę w 2011 roku i jest warta szacunkowo 4,7 miliarda koron. Do tej pory jej działania koncentrowały się w Smalandii, wiejskim regionie w południowo-wschodniej Szwecji, z którego pochodził Kamprad.

- Ingvar Kamprad zawsze interesował się Norrlandem i często odwiedzał ten region. Chciał, żeby ludzie tam mieszkali i nie musieli stamtąd wyjeżdżać - powiedział dyrektor Fundacji Ikea Per Heggenes szwedzkiej gazecie "Dagens Nyheter", która po raz pierwszy ujawniła wolę Kamprada.

Krótko po śmierci Ingvara Kamprada w styczniu szwedzki król Karol XVI Gustaw nazwał założyciela Ikei kimś, kto "pomógł wprowadzić Szwecję na świat".

Biznesmen mieszkał w Szwajcarii od lat 70. do 2014 r., kiedy wrócił do Szwecji, by żyć w wiejskim miasteczku Ęlmhult, w którym powstała Ikea, i gdzie do dziś ma główną siedzibę.

Czytaj więcej o Ingvarze Kampradzie

Tymczasem pracownicy fabryk Ikei w Polsce chcą podwyżek. Rozważają strajk. Do sprawy odniosła się firma, zapewniając, że jest otwarta na dialog ze związkowcami.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018