Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Donald Trump ma ogłosić w czwartek sankcje handlowe wobec Chin

Autor:  PAP  |  22-03-2018 06:57
Prezydent Donald Trump ma ogłosić w czwartek sankcje handlowe wobec Chin, w tym cła i inne posunięcia ochronne dla amerykańskiego przemysłu - poinformował w środę Biały Dom. Sankcje mają być ogłoszone o godz. 12.30 czasu lokalnego (17.30 czasu polskiego).

Jak głosi komunikat Białego Domu administracja prezydenta Trumpa zdecydowała się zastosować sankcje w odpowiedzi na praktyki strony chińskiej polegające na kradzieży i transferach własności intelektualnej amerykańskich firm.

Administracja prezydenta Trumpa zdecydowała się zastosować sankcje w odpowiedzi na praktyki strony chińskiej polegające na kradzieży i transferach własności intelektualnej amerykańskich firm.
Fot. Shutterstock.com

Podkreślono, że zdecydowano się na sankcje po wieloletnich negocjacjach z Chinami, które nie przyniosły pożądanych rezultatów.

Według amerykańskich mediów Biały Dom przewiduje wprowadzenie ceł ochronnych na sumę od 30 do 60 mld dolarów oraz posunięcia ograniczające wzajemne inwestycje. Może być też wniesiona skarga do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Specjalny przedstawiciel rządu USA ds. handlu Robert Lighthizer oświadczył w środę w Kongresie, że Waszyngton zamierza "wywrzeć maksymalny nacisk na Chiny, a minimalny na amerykańskich konsumentów". Dodał, że kluczowe znaczenie dla gospodarki USA ma ochrona własności intelektualnej.

"Uważamy, że jest to, być może, najważniejsze dla przywrócenia równowagi w handlu (z Chinami" - powiedział Lighthizer występując przed komisją ds. zasobów i środków Izby Reprezentantów.

Według anonimowych przedstawicieli administracji, Waszyngton ma dowody, że strona chińska nawiązuje porozumienia o współpracy z firmami USA, które wykorzystuje do nakłaniania ich do transferów technologii. Ponadto Chiny lokują swoje inwestycje w strategicznych gałęziach przemysłu USA oraz mają dokonywać i wspierać ataki hakerskie.

Wnioski te znalazły się w przeglądzie chińskich praktyk handlowych, który prezydent Trump zarządził w sierpniu ub. r.

Zastosowanie sankcji handlowych przez Waszyngton i spodziewane kontrposunięcia chińskie wywołują obawy przed szerszą wojną handlową.

Czytaj także:
Cła Trumpa nawarzą piwa? Na pewno zwiększą jego cenę

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019