Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Śmiertelny wypadek w fabryce Unipetrolu w Kralupach

Autor:  PAP/PSZ  |  22-03-2018 11:57
Wybuch w zakładach Unipetrolu - spółki należącej do PKN Orlen. W eksplozji, do której doszło w czeskich Kralupach, zginęło sześć osób, są też ciężko ranni.

Zakład Unipetrolu w Kralupach
Fot. mat. pras.

"Znaleziono sześć martwych osób i są tam także ciężko ranni" - poinformowała rzeczniczka straży pożarnej środkowych Czech Vladimira Kerekova.

"Do wybuchu doszło prawdopodobnie przy czyszczeniu zbiornika. Zdrowie mieszkańców Kralup nie powinno być zagrożone" - oznajmił rzecznik władz tego miasta Alesz Levy.

W rafinerii trwa obecnie coroczna przerwa produkcyjna, w czasie której czyści się instalacje. "Według moich informacji czyszczeniem zajmowała się nowa firma i najprawdopodobniej doszło do naruszenia przepisów. Miało tam dojść do wyładowania elektrycznego i wybuchu oparów" - powiedział portalowi internetowemu iDNES.cz wiceburmistrz Kralup Libor Lesak.

Według rzeczniczki straży pożarnej środkowych Czech Vladimiry Kerekovej, wśród zabitych mają być cudzoziemcy.

"Mogę potwierdzić, że w naszym obiekcie doszło do nadzwyczajnego wydarzenia. Obraduje sztab kryzysowy" - oświadczył rzecznik Unipetrolu Pavel Kaidl.

Zobacz także: Wybuch w Kralupach. Zobacz zdjęcia i wideo

Na oficjalnym koncie Unipetrolu na Twitterze napisano ponadto, że obecnie sytuacja jest pod kontrolą i nie ma już żadnego niebezpieczeństwa.

Zakład znajduje się Kralupach nad Wełtawą na północ od Pragi i jest mniejszą z dwóch rafinerii w Czechach, należących do grupy Unipetrol. Przerabia mniej więcej 2,7 mln ton ropy naftowej rocznie, czyli około jedną trzecią łącznych dostaw ropy do Czech, na poziomie 8 mln ton rocznie.

Z końcem marca Unipetrol miał rozpocząć planowy postój remontowy rafinerii w Kralupach. Remont miał potrwać sześć tygodni, a jego koszt przekroczyć 1 mld koron (około 166 mln zł).

Czytaj również: Rafineria w Kralupach wstrzyma pracę na sześć tygodni

23 lutego br. PKN Orlen sfinalizował transakcję przejęcia Unipetrolu. Za około 3,5 mld zł zapewnił sobie ponad 94 proc. udziałów w akcjonariacie czeskiej spółki.

Wcześniej płocki koncern kontrolował 62,9 proc. akcji czeskiej spółki, które nabył w 2005 roku.

Czytaj także: Orlen dopiął wartą 3,5 mld zł transakcję

W skład Unipetrolu wchodzą rafinerie w Litvinowie i Kralupach, a także największa na lokalnym rynku sieć stacji paliwowych Benzina - 400 placówek oraz spółka Spolana, jedyny producent PCW i kaprolaktamu na rynku czeskim.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019