Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Niemiecka firma zleciła kontrole chorobowego wśród Polaków

Autor: wnp.pl/AH
Dodano: 25-03-2018 14:56

Niemiecka firma, której znaczną część kadry stanowią Polacy, postanowiła przyjrzeć się zwolnieniom chorobowego wśród zatrudnionych. Jest to pierwszy przypadek, gdy przedsiębiorstwo zagraniczne zdecydowało się na weryfikację polskich pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich.

W zatrudniającej około 500 osób niemieckiej firmie z branży spożywczej znaczną część kadry stanowią Polacy.

- Klient z Niemiec nawiązał z nami współpracę, ponieważ zauważył podwyższony poziom absencji chorobowej wśród pracowników z Polski - mówi Mikołaj Zając, prezes firmy konsultingowej Conperio, która wykona kontrole chorobowego wśród Polaków zatrudnionych zagranicą.

Jak będzie wyglądała taka kontrola? Firma Conperio będzie weryfikować pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich pod kątem tego, jak wykorzystują L4.

- Badamy szczególnie to, czy w trakcie chorobowego nie podejmują oni dodatkowej pracy lub nie wykorzystują zwolnienia lekarskiego w inny niezgody z jego przeznaczeniem sposób - tłumaczy Michał Zając.

Na kontrolę pracownika składa się wizyta w jego miejscu zamieszkania, w trakcie której przeprowadzana jest rozmowa na temat przyczyn absencji. Pracownicy Conperio zbierają również opinie pracowników dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstwa.

- Nasze działania powodują skrócenie średniego czasu trwania zwolnień i przywrócenie naturalnego poziomu absencji. Efektem naszej pracy są również podpowiedzi i rozwiązania optymalizujące poziom absencji w firmie. W trakcie współpracy z klientami identyfikujemy główne obszary i przyczyny powstawania absencji. Staramy się wskazać, w oparciu o opinie pracowników oraz know-how z innych zakładów, co można zmienić lub poprawić. – wyjaśnia Mikołaj Zając.

Problem nieuzasadnionych zwolnień lekarskich nie jest nowy. W ubiegłym roku ZUS sprawdził blisko 500 tys. osób pobierających zasiłek chorobowy. Efektem kontroli było wstrzymanie bądź cofnięcie świadczeń chorobowych na kwotę 200,7 mln zł!

Czytaj więcej: Zwolnienia lekarskie. ZUS skontrolował 500 tys. pracowników

Nie tylko ZUS może sprawdzać pracowników na L4. Pracodawca również jest uprawniony do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy, za które wypłaca swoim pracownikom (również innym ubezpieczonym, np. zleceniobiorcom) zasiłki chorobowe i opiekuńcze oraz świadczenie rehabilitacyjne.

Czytaj także: Zwolnienie lakarskie, L4: Pracodawca może skontrolować pracownika. Jakie są zasady kontroli?

Rosnący problem wygenerował popyt na nowego rodzaju usługi - kontrole pracowników na zwolnieniach. Wykorzystały to prywatne firmy, które specjalizują się w tego typu usługach. Na polskim rynku funkcjonuje ich kilka firm: Conperio, HR Solutions, Loyalis czy Centrum EM-PARTNER.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021