Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Negocjacje płacowe w PGG. "Rozbieżności to ok. 120-140 mln zł"

Autor:  wnp.pl (JD)  |  10-04-2018 12:07  |  aktualizacja: 10-04-2018 13:08
W Polskiej Grupie Górniczej zarząd oraz strona społeczna są już myślami przy kolejnych negocjacjach płacowych, do których dojdzie w piątek 13 kwietnia z udziałem mediatora Krzysztofa Husa. 9 kwietnia obydwie strony nie osiągnęły bowiem kompromisu. Być może uda się to 13 kwietnia, choć wiadomo, że diabeł zawsze tkwi w szczegółach.

  • W naszej największej węglowej spółce, czyli Polskiej Grupie Górniczej, zatrudniającej około 43 tys. osób, trwa batalia o podwyżki płac.
  • Jak dowiedział się portal WNP.pl, obecnie rozbieżności między propozycją zarządu PGG a postulatami strony społecznej to ok. 120-140 mln zł.
  • Kolejne spotkanie z udziałem mediatora Krzysztofa Husa wyznaczono na piątek 13 kwietnia.
  • Zarząd spółki liczy na osiągniecie porozumienia i nie komentuje przebiegu dotychczasowych rozmów. 

W PGG obydwie strony wydają się coraz bliższe porozumienia w sprawie płac. Jednak diabeł tkwi w szczegółach
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Spór zbiorowy między związkami a zarządem PGG rozpoczął się 14 marca. Reprezentanci związków zawodowych wskazują, że firma przestała być atrakcyjnym pracodawcą dla młodych ludzi i coraz trudniej będzie jej znajdować fachowców do pracy w kopalniach. 

Strona społeczna domaga się 10-procentowej podwyżki płac dla pracowników PGG. Kolejne negocjacje płacowe w Polskiej Grupie Górniczej odbędą się w piątek 13 kwietnia.

- Dojdzie wtedy do kolejnego etapu mediacji. Do tego czasu strona społeczna i mediator zapoznają się z materiałami dotyczącymi sytuacji Polskiej Grupy Górniczej - mówi portalowi WNP.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - Nie spodziewam się przełomu w piątek 13 kwietnia i te mediacje mogą potrwać dłużej. Jedno jest pewne: będą podwyżki i będzie przywrócona czternastka, natomiast skala tych podwyżek, formuła ich wypłat oraz formuła wypłaty czternastki nadal jest kwestię sporu, którą negocjujemy. Obecnie rozbieżności pomiędzy propozycją zarządu PGG a postulatami strony społecznej to ok. 120-140 mln zł. A po uwzględnieniu wyniku PGG za pierwszy kwartał tego roku kwota ta może być jeszcze mniejsza. Wyniki PGG za pierwszy kwartał są bowiem lepsze od oczekiwań. Widać zatem, że strony zbliżają się w swoich stanowiskach. Ale jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach - zaznacza Bogusław Ziętek.

Jednocześnie wskazuje, że trzeba mieć na uwadze sytuację na rynku węgla. A ta zmienia się na naszą niekorzyść.

- Szkoda, że kiedy my kłócimy się o grosze w skali spółki, inni przejmują nasz rynek - podkreśla Ziętek. - W ubiegłym roku import węgla do Polski wyniósł około 13 mln ton. A w tym roku wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze większy. Jest to głównie węgiel rosyjski, który skutecznie eliminuje z rynku polski węgiel. W tym względzie Rosja praktycznie nieprzerwanie od 1989 roku odnosi sukcesy na polu niszczenia potencjału polskiego węgla i przejmowania naszego rynku. Zamiast tracić czas na rzeczy oczywiste, do których należy znaczący wzrost wynagrodzeń w górnictwie, powinniśmy jak najszybciej przejść do odbudowy potencjału wydobywczego PGG - ocenia Bogusław Ziętek.

Czytaj także: Podwyżki płac w PGG. Negocjacje zostaną wznowione w piątek, 13 kwietnia

Już wcześniej zarząd PGG wskazywał, że proponuje przeznaczenie na podwyżki 200 mln zł (planowany zysk na ten rok), natomiast koszt propozycji związkowych szacował na 429 mln zł. Związkowcy wskazywali z kolei, że taki szacunek zarządu nie ma pokrycia w rzeczywistości. Według związków chodzi im bowiem o sumę 380 mln zł.  

Strona społeczna postulowała, aby podwyżka dla górnika pracującego w wyrobisku wyniosła miesięcznie 585 zł netto, 439 zł dla pozostałych pracujących pod ziemią, 366 zł dla pracowników przeróbki i 292 zł dla pozostałych pracowników powierzchni.   

- Pewnie się tam dogadają, bo nikomu nie zależy na protestach w górnictwie, a szczególnie nie zależy na nich właścicielowi - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.pl szef jednej z firm kooperujących z PGG.

Zobacz również: Czy PGG zdoła zrealizować zamierzenia zaplanowane na rok 2018?

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018