Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Podwyższony kapitał PDH Polska

Autor:  wnp.pl (DM)  |  10-04-2018 18:33  |  aktualizacja: 10-04-2018 18:40
Sąd Rejonowy w Szczecinie zarejestrował podwyższenia kapitału zakładowego spółki PDH Polska. To kolejny krok mający ułatwić Grupie Azoty budowę w Policach nowych instalacji.

Kapitał zakładowy PDH Polska został podwyższony z kwoty 180 mln złotych 304 mln zł. Z tego kapitał wpłacony wynosi 211 mln zł. Pozostała kwota kapitału zakładowego zostanie wpłacona przez akcjonariuszy PDH Polska do września 2018 roku.

Wartość inwestycji w Policach może przekroczyć 5 mld zł.
Fot. mat. pras.

Po co podwyższony został kapitał zakładowy PDH Polska?

Najczęściej chodzi - tak jest także w tym przypadku - o możliwość uzyskania źródła finansowania nakładów inwestycyjnych, powiększenia zdolności kredytowej spółki i lepsze zabezpieczenie interesów wierzycieli.

Kto sfinansuje inwestycję, czytaj: Grupa Azoty wybierze krótką listę banków dla finansowania Polimerów Police

A to PDH Polska jest potrzebne. Instalacja odwodornienia propanu w Policach, czyli projekt PDH, to kluczowa inwestycja nadchodzących lat dla Grupy Azoty i polskiego przemysłu chemicznego. Szacunkowa wartość całego projektu to ponad 5 mld zł.

Założenia finansowania realizacji projektu opierają się na formule project finance. Zaktualizowany model finansowania projektu Polimery Police w formule project finance: 50 proc. - kapitał własny i 50 proc. kapitał obcy.

Oznaczałoby to, że firma przeznaczy na inwestycje "z własnej kieszeni" 2,5 mld złotych.

Jak tłumaczy spółka: po wybudowaniu zintegrowanego kompleksu PDH-PP Polimery Police i uruchomieniu instalacji w 2022 roku, w Policach będzie produkowany polipropylen. Jest to podstawowe tworzywo sztuczne, wykorzystywane bezpośrednio do wyrobu gotowych produktów w wielu gałęziach przemysłu.

Z perspektywy Grupy Azoty, produkcja polipropylenu ma strategiczne znaczenie. Realizacja przedsięwzięcia umożliwi: wzrost i dywersyfikację przychodów całej Grupy Azoty, poszerzenie portfolio produktów Grupy Azoty, oraz spłaszczenie cykliczności biznesu, wydłużenie łańcucha produktowego zbieżne ze strategią Grupy Azoty i generowanie wysokich marż na perspektywicznym

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018