Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Bułgaria wyremontuje samoloty szturmowe Su-25

Autor:  PAP/PSZ  |  10-04-2018 20:50
Bułgaria wyremontuje posiadane przez jej siły powietrzne odrzutowe samoloty szturmowe Suchoj Su-25 - oświadczył minister obrony Krasimir Karakaczanow. Bułgarskie lotnictwo ma 14 takich maszyn, ale obecnie zdolne do lotu są tylko cztery.

Ministerstwo dąży do wyremontowania wszystkich egzemplarzy. Karakaczanow zaznaczył, że resort skontaktował się z ich producentem, rosyjską korporacją Suchoj. Według ministra chodzi o umowę dotyczącą remontu i serwisowania, analogiczną do tej, jaką zawarto w marcu w producentem myśliwców MiG-29.

Samolot szturmowy Su-25
Fot. Shuravi07 / Shutterstock.com

Część prac remontowych zostanie wykonana w bułgarskich zakładach Awionams, które od ubiegłego roku należą ponownie do państwa. Znajdujące się w bazie lotniczej Graf Ignatiewo pod Płowdiwem zakłady były własnością grupy finansowej Korporacyjnego Banku Handlowego Cwetana Wasilewa, który upadł w 2014 roku i w tej sytuacji skarb państwa je odkupił.

Minister zastrzegł, że koszty remontu samolotów Su-25 będą niższe niż w przypadku remontu myśliwców MiG-29, za który trzeba będzie zapłacić 40,3 mln euro.

Czytaj także: Chorwacja kupuje używane myśliwce F-16

Karakaczanow poinformował też, że niebawem powinna się rozpocząć procedura wybrania nowych samolotów myśliwskich i nowych bojowych wozów piechoty. Na nabycie 150 tych wozów rząd przeznaczy 1,2 mld lewów (600 mln euro), a na zakup ośmiu myśliwców 1,5 mld lewów (750 mln euro). Odpowiednie przetargi mają być ogłoszone do końca kwietnia, a ich wyniki będzie musiał zatwierdzić parlament.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018