Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

KGHM, Żelazny Most: Inwestycja wkrótce ruszy

Autor:  wnp.pl (DM)  |  11-04-2018 17:00
KGHM wybrał ofertę Budimeksu na rozbudowę obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych Żelazny Most. Warta niemal 600 mln złotych netto inwestycja jest kluczowa dla dalszego funkcjonowania miedziowej spółki.

  • Bez rozbudowy Żelaznego Mostu funkcjonowanie KGHM byłoby zagrożone.
  • Inwestycja była już planowana od kilku lat. Będzie kosztować 578 mln złotych brutto.
  • Zgodnie z komunikatem termin zakończenia robót to koniec grudnia 2021 roku.

Obecnie Żelazny Most staje się już zbyt mały.
Fot. Mat. pras.

Budimex zobowiązał się do wybudowania tzw. kwatery południowej (dokładnie etapu pierwszego i faz 1-3) obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych Żelazny Most.

Żelazny Most to zbiornik odpadów poflotacyjnych. Jego brak, przy skrajnie niekorzystnym rozwoju wydarzeń, oznaczałoby konieczność wstrzymania pracy całego KGHM.

Jakie wyzwania czekają KGHM, czytaj: Czarne chmury zbierają się nad KGHM

O tym, że rozbudowa zbiornika jest koniecznością, wiadomo już od kilku lat. Wstępne plany KGHM zakładały, że Żelazny Most w starym kształcie będzie funkcjonował do 2015-2016 roku. Szacowano, że w tych latach koncern zakończy wydobycie miedzi.

Jednak nowe technologie pozwalają na dojście do złóż położonych nawet na głębokości poniżej 1200 metrów, co daje możliwość prowadzenia eksploatacji przez kolejne 20-30 lat. Obecny zbiornik jest już więc zbyt mały i musi zostać rozbudowany.

Więcej innowacji w miedziowej spółce: KGHM chce być innowacyjny i zmienia statut spółki

Sama spółka niedawno pytana przez nas o inwestycję odpowiedziała: że nie występują obecnie zagrożenia, które mogłyby wpływać negatywnie na realizację wymienionej inwestycji, a tym bardziej na funkcjonowanie KGHM Polska Miedź.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018