Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Saudi Aramco i Total wybudują gigantyczny kompleks petrochemiczny

Autor:  wnp.pl (PA)  |  12-04-2018 16:26  |  aktualizacja: 12-04-2018 16:42
Saudi Aramco i Total podpisały list intencyjny w sprawie budowy kompleksu petrochemicznego zintegrowanego z rafinerią należącą do obu firm w Jubail w Arabii Saudyjskiej. Wartość projektu wyniesie 5 mld dolarów.

Kompleks ma zostać zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie rafinerii SATORP, w której Saudi Aramco ma 62,5 proc. udziałów, a Total pozostałe 37,5 proc. Celem jest możliwie pełne wykorzystanie synegrii operacyjnych. Rafineria, należąca do najnowocześniejszych zakładów tego typu na świecie, ma zdolności przerobowe sięgające 22 mln ton ropy rocznie.

Rafineria SATORP w Jubail w Arabii Saudyjskiej, wkrótce doczeka się zintegrowanego z nią kompleksu petrochemicznego
Fot. mat. prasowe

Czytaj też Total zmodernizował największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Europie.

Nowy kompleks ma składać się z instalacji krakingu parowego o mieszanym wsadzie (50 proc. etanu i 50 proc. gazu) i zdolnościach produkcyjnych rzędu 1,5 mln ton etylenu rocznie, a także szeregu instalacji petrochemicznych produkujących wyroby o wysokiej wartości dodanej. Prace projektowe i inżynieryjne mają rozpocząć się w trzecim kwartale 2018 roku.

Kompleks będzie zasilał inne zakłady petrochemiczne i chemiczne, których budowę planują firmy zewnętrzne, a w których powstanie zainwestowane zostanie łącznie 4 mld dolarów.

W sumie projekt pochłonie zatem 9 mld dolarów nakładów, stworzy 8 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy i będzie w stanie wyprodukować ponad 2,7 mln ton wysokiej jakości chemikaliów rocznie.

- Nasz projekt joint-venture SATORP to niezwykły przykład sukcesu partnerstwa biznesowego i chcemy budować na tym sukcesie w myśl strategii Saudi Aramco by zwiększać zdolności w sektorze chemicznym do 2030 roku - powiedział Amin H. Nasser, prezes Saudi Aramco.

- Ten projekt ilustruje naszą strategię rozwijania zdolności petrochemicznych z niskokosztowych źródeł, żeby wykorzystać szybko rosnący rynek polimerów w Azji - wyjaśnia Patrick Pouyanné, prezes koncernu Total.

Czytaj również Total wchłonął Maersk Oil.

Saudi Aramco to największy na świecie producent ropy, który w ramach planów uniezależnienia się od dochodów ze sprzedaży surowca, w ostatnich latach stawia na inwestycje w segmencie rafineryjnym i petrochemicznym. Francuski Total to jeden z największych koncernów naftowych świata, który w 2017 roku miał ponad 149 mld dolarów przychodów ze sprzedaży i 8,63 mld dolarów zysku netto.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018