Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Hiszpania sprzedała Arabii Saudyjskiej okręty wojenne

Autor:  PAP/PSZ  |  12-04-2018 19:01
W trakcie wizyty następcy tronu Arabii Saudyjskiej księcia Muhammada ibn Salmana w Madrycie Hiszpania sprzedała Rijadowi pięć okrętów wojennych. Wartość korwet szacowana jest łącznie na 1,8 mld euro.

  • Madryt i Rijad coraz ściślej ze sobą współpracują.
  • Hiszpańskie firmy realizują już w Arabii Saudyjskiej duże projekty budowlane.
  • Oprócz sprzedaży okrętów Hiszpanie zaproponowali też pomoc w budowie bazy wojskowej na Półwyspie Arabskim.

Kontrakt na pięć korwet ma opiewać na 1,8 mld euro.
Fot. Fotolia

Jak poinformował w komunikacie rząd Mariano Rajoya, saudyjski książę spotkał się w Madrycie m.in. z królem Hiszpanii Filipem VI, a także premierem i niektórymi członkami gabinetu.

Rząd ujawnił, że w zawarciu kilku umów dwustronnych uczestniczyli hiszpańscy ministrowie spraw zagranicznych, obrony, oświaty, energetyki, przemysłu, gospodarki, a także turystyki, kultury i sportu.

Według hiszpańskiego dziennika "La Verdad" jednym z głównych punktów wizyty ibn Salmana było porozumienie w sprawie sprzedaży przez Madryt pięciu korwet o łącznej wartości około 1,8 mld euro.

Gazeta ujawniła, że wśród propozycji, które przywiózł ze sobą do Madrytu książę, są projekty gospodarcze, a Hiszpania zaproponowała Saudyjczykom m.in. pomoc w budowie bazy wojskowej na Półwyspie Arabskim.

"La Verdad" wskazał, że następca tronu Arabii Saudyjskiej uwzględnił Madryt podczas swojej podróży, która objęła Waszyngton i Paryż. Przypomniał, że Hiszpania krytykowana jest przez niektóre organizacje pozarządowe za sprzedaż broni państwu uczestniczącemu w wojnie w Jemenie.

Czytaj także: Ważny kraj NATO zacieśni współpracę zbrojeniową z Rosją?

Dziennik odnotował, że według organizacji Amnesty International jedna trzecia z ponad 15 tys. bombardowań przeprowadzonych przez koalicję saudyjską w Jemenie od 2015 r. była skierowana przeciwko obiektom użyteczności publicznej, takim jak szkoły, szpitale i sklepy, a także budynkom mieszkalnym.

Komentatorzy wskazują, że wizyta saudyjskiego następcy tronu jest kolejnym etapem umacniania stosunków pomiędzy Madrytem i Rijadem. Te w ostatnim czasie zintensyfikowały się m.in. dzięki inwestycjom budowlanym realizowanym przez hiszpańskie firmy w Arabii Saudyjskiej. Jedną z nich jest budowa metra w stolicy tego kraju.

Niebawem ruszy też finalizowana przez hiszpańskie konsorcjum Asz-Szoula linia szybkiej kolei łączącej święte dla muzułmanów miasta: Mekkę i Medynę. W ostatnich tygodniach zakończono fazę testową tego przedsięwzięcia.

Czytaj również: Brytyjsko-arabskie porozumienia warte 65 mld funtów

W styczniu br. porozumienie zawarły też federacje piłkarskie Arabii Saudyjskiej i Hiszpanii. Dotyczy ono bezpłatnego przejścia dziewięciu saudyjskich piłkarzy do klubów grających w I i II lidze Hiszpanii do końca sezonu 2017-18. Kontrakt służy zwiększeniu wpływów ze sprzedaży transmisji telewizyjnych i reklam.

Nasileniu współpracy pomiędzy Madrytem i Rijadem towarzyszą jednak podejrzenia o wspieranie przez Saudyjczyków radykalnego islamu w Hiszpanii. Według jej służb na terenie Hiszpanii działa 268 meczetów, z których około 90 to miejsca głoszenia skrajnych poglądów muzułmańskich. Objęte są one kontrolą funkcjonariuszy policji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018