Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Litwa chce nadal dostarczać broń Ukrainie

Autor:  PAP/PSZ  |  12-04-2018 19:59
Premier Litwy Saulius Skvernelis opowiedział się za kontynuacją dostaw uzbrojenia dla Ukrainy, która walczy ze wspieranymi przez Rosję separatystami w Donbasie.

"Powinniśmy nadal pomagać Ukrainie dostawami śmiercionośnego uzbrojenia nie po to, by zachęcać do wojny. Nie, powinniśmy się bronić. Dostawy śmiercionośnego uzbrojenia oznaczają, że możemy ratować życie snajperów, innych żołnierzy i osób cywilnych" - oświadczył Skvernelis w trakcie obrad XI Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.

Na wschodzie Ukrainy wciąż trwają walki.
Fot. Shutterstock

Premier Litwy zachęcał także Ukrainę do przyspieszenia reform. Przypomniał, że jego kraj dokonał ważnych przemian w ciągu dziesięciu lat. "Wiem, że trudno się tego słucha, ale powinniście iść jeszcze szybciej od nas" - zaznaczył.

Wcześniej Skvernelis spotkał się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, z którym rozmawiał m.in. o konieczności blokowania realizacji projektu Nord Stream 2, z pomocą którego Rosja ma zamiar transportować swój gaz do Niemiec z ominięciem ukraińskich gazociągów tranzytowych.

Czytaj także: USA chcą przyjąć Ukrainę do NATO. Padła mocna deklaracja

Czwartek był drugim i ostatnim dniem pobytu Skvernelisa na Ukrainie. W środę (11 kwietnia) złożył on wizytę w kontrolowanej przez ukraińskie władze części obwodu donieckiego. Przekazał tam pomoc humanitarną dla mieszkańców regionu, w którym od 2014 roku trwa konflikt zbrojny z prorosyjskimi separatystami.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019