Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Pierwszy raz w historii wiadomo, ile zarabia paliwowy gigant

Autor:  wnp.pl (DM)  |  13-04-2018 14:16  |  aktualizacja: 13-04-2018 14:40
Po raz pierwszy do publicznej wiadomości przedostały się dane wyników finansowych Saudi Aramco. Chociaż są bardzo fragmentaryczne, to doskonale ilustrują, jak gigantyczna jest należąca do Arabii Saudyjskiej spółka.

Saudi Aramco z produkcją na poziomie ponad 10 mln baryłek ropy (159 litrów) na dobę jest największym obok Rosji i USA dostawcą surowca. Ponieważ firma w całości pozostaje w rękach władców Arabii Saudyjskiej, jej wyniki finansowe owiane są tajemnicą.

To, co uderza w przypadku Saudi Aramco, to także minimalne koszty produkcji
Fot. Shutterstock

Jednak obecnie planowany jest giełdowy debiut (IPO) firmy. To spowodowało, że pewne informacje wyciekły. Czego można się z nich dowiedzieć?

W pierwszej połowie ubiegłego roku, według międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej, Saudi Aramco zarobiło netto gigantyczne 33,8 mld dolarów. Jednak żeby nie było aż tak różowo, należy pamiętać, że za pierwsze półrocze 2016 roku zysk spółki wyniósł "tylko" 7,2 mld dol.

Jak podkreślają specjaliści, aż tak duże skoki zysku świadczą o wyjątkowo dużej wrażliwości spółki na ceny ropy. W 2014 roku cena baryłki surowca oscylowała wokół 40 dolarów, rok później była o 30 dolarów wyższa.

Dla porównaniu w  całym ubiegłym roku amerykański gigant paliwowy Exxon Mobil zarobił ledwie 19,7 mld dol.

Jak podkreślają specjaliści, jeszcze jedna kwestia pokazuje, jak silne fundamenty finansowe ma saudyjska spółka. Pomimo ogromnej wielkości nie ma ona praktycznie żadnych długów.

Wszystko to sprawia, że planowane IPO giganta może faktycznie okazać się wielkim sukcesem.

Więcej o planowanym wejściu na giełdę czytaj: Saudi Aramco później na giełdzie

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018