Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Jadwiga Emilewicz zapowiada bezwzględne ściganie dłużników. Posypią się kary

Autor:  Adam Sierak  |  13-04-2018 15:13  |  aktualizacja: 13-04-2018 17:40
Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, w programie "Rządowa ława" zapowiedziała prace nad stworzeniem mechanizmu, który umożliwi dotkliwe karanie nierzetelnych kontrahentów. Posypią się gigantyczne kary, a nagminnie niepłacący swoich zobowiązań zostaną wpisani na specjalną czarną listę. Dodatkowe instrumenty zyskają też sądy.
To tylko kilka z postulatów, które trafią od poniedziałku do zestawu zagadnień, które resort Jadwigi Emilewicz będzie konsultował z polskimi przedsiębiorcami. Urzędnicy ministerstwa chcą, by w pracach nad nowymi regulacjami uczestniczyli przedsiębiorcy z możliwie jak największej liczby branż.

Nowe przepisy mają obowiązywać już w przyszłym roku. Minister przedsiębiorczości w najnowszym odcinku "Rządowej ławy" przyznała, że nowe rozwiązania szczególnie mają uwzględnić sytuację małych i średnich przedsiębiorstw.

- Problem zatorów płatniczych bardzo często nie jest relacją jednego przedsiębiorcy względem drugiego. Często jest to łańcuszek firm działających na zasadzie podwykonawców. Musimy umieć zidentyfikować przyczynę i podmiot, który nie reguluje rachunków. Trzeba być w tym bardzo ostrożnym, bo bardzo łatwo można wylać dziecko z kąpielą – argumentuje Emilewicz.

 

Będą kary! 

MPiT przyznaje, że pewne mechanizmy wymierzania kar względem nieuczciwych firm już istnieją. Jednak w dużej mierze są to regulacje martwe lub po prostu nie wykorzystywane przez próbujących ściągnąć swoją należność.

Nowe propozycje zakładają między innymi wysokie grzywny, ale i stworzenie rejestru firm powodujących zatory płatnicze. Czego powinni spodziewać się przedsiębiorcy już w przyszłym roku? Czy powstaną nowe instytucje do ścigania nieuczciwych właścicieli firm?

Szczegóły w najnowszym odcinku "Rządowej ławy".
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018