Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

ArcelorMittal ogłosił listę firm do zbycia w razie kupna Ilvy

Autor:  wnp.pl (PIM)  |  14-04-2018 06:27
ArcelorMittal ogłosił listę zakładów, których się pozbędzie, żeby uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na kupno huty Ilva. Obejmuje ona kilka zakładów w całej Europie. Decyzja KE jest spodziewana do 23 maja tego roku.

ArcelorMittal zastrzegł, że jakiekolwiek postanowienia dotyczące rzeczywistej sprzedaży spółek będą zapadały tylko w razie uzyskania zgody na przejęcie Ilvy. Na liście jest zakład galwanizacji w Piombino we Włoszech, który prawdopodobnie już znalazł nowego właściciela. W końcu ubiegłego roku prasa podała, że będzie to włoska firma Arvedi. Wówczas jednak obie strony nie skomentowały tych doniesień.

ArcelorMittal podał listę zakładów, które mógłby sprzedać po przejęciu Ilvy.
Fot. Ilva

ArcelorMittal pozbędzie się także zakładów w: Galati w Rumunii, Skopje w Macedonii, Ostrawie w Czechach oraz Dudelange w Luksemburgu. Do tego dojdzie część linii w zakładach w Belgii, np. 2 linie galwanizacyjne we Flemalle.

Czytaj także: Ruszył drugi etap negocjacji w sprawie Ilvy

W czerwcu ubiegłego roku Carlo Calenda, włoski minister przemysłu wybrał konsorcjum ArcelorMittal i Marcegaglii, które oferowały 1,8 mld euro za przejęcie włoskiej huty Ilva w Tarencie. Dodatkowo konsorcjum zapowiadało inwestycje w hutę na poziomie 2,3 mld euro. Ma także do 2024 roku ograniczyć liczbę zatrudnionych z obecnych 14 tysięcy do 8,48 tys. 

Czytaj także: Ilva trafi do konsorcjum firm ArcelorMital i Marcegaglia

Włoski rząd starał się znaleźć nowego właściciela dla zakładu od 2015 roku. Problem stanowiły koszty modernizacji, jakim trzeba poddać zakład, aby mógł dalej funkcjonować.

Lokalne władze starały się zamknąć zakładu, z powodu niezwykle wysokiego poziomu zanieczyszczeń i gwałtownego wzrostu zachorowań na nowotwory w jego sąsiedztwie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018