Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Gróbarczyk: czekamy na wyceny inwestycji na Odrze w studium wykonalności

Autor:  wnp.pl PAP/PS  |  15-04-2018 21:16
Odra jest wpisana w koncepcję rozwoju naszego kraju, a przede wszystkim inwestycji związanych z żeglugą śródlądową i ochroną przeciwpowodziową – przekonywał w Nowej Soli (Lubuskie) minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Nowa Sól jest największym z nadodrzańskich miast w woj. lubuskim. Odwiedził tamtejszy port na Odrze i miejsce, gdzie ma zostać wybudowana tzw. ściana przeciwpowodziowa oraz wizytował port rzeczny.

Tworzone jest właśnie studium wykonalności inwestycji na Odrze.
Fot. Shutterstock.

„Główny cel dla nas dzisiaj to udrożnienie Odry, tak aby mogła funkcjonować po niej żegluga w sposób niezakłócony. To też jest element kompetencji, która została przekazana naszemu ministerstwu, które zarządza całą gospodarką wodną i nadzoruje wody polskie. Wiąże się to w tym przypadku z przeciwpowodziowym bezpieczeństwem ludności, co jest ważne niezwykle właśnie w Nowej Soli, ale z drugiej strony również z działaniami przeciw niskim stanom wód” - powiedział Gróbarczyk.

Przypomniał, że w tym miesiącu został przedstawiony ostateczny kształt biegnącej Odrą drogi wodnej E30.

Odra ma zyskać nowe stopnie wodne i elektrownie

Zgodnie z opracowaną przez MGMiŻŚ i przyjętą przez rząd w połowie ub. roku strategią rozwoju śródlądowych dróg wodnych, na Odrzańską Drogę Wodną (ODW) do 2020 r. zaplanowano wydatki ok. 2,9 mld zł, a do 2030 r. - w sumie ok. 30,7 mld zł.

Teraz jest tworzone studium wykonalności i ustalane podstawowe parametry, a to przede wszystkim stan najwyższej wody do żeglowania.

„W efekcie może się okazać, że modernizacja infrastruktury krzyżującej się, czyli mosty i przejścia nad rzeką, będzie mniej kosztowała niż wstępnie założyliśmy, czyli ok. 30 mld zł” – dodał minister.

Zaznaczył, że Nowa Sól ma ogromny potencjał do rozwoju nie tylko żeglugi, ale multimodalności. Zaprosił prezydenta miasta do „daleko idącej współpracy”, aby w koncepcji rozwoju miasta wpisywała się strategia rozwoju żeglugi śródlądowej.

Wizyta Gróbarczyka w Nowej Soli odbyła się zgodnie z zapowiedzianym w sobotę podczas konwencji PiS oraz Zjednoczonej Prawicy objazdem polityków tej partii po całej Polsce.

OT Logistics ma ambitne plany transportu węgla Odrą

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018