Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Sztab protestacyjno-strajkowy w PGG. Będzie strajk ostrzegawczy

Autor:  wnp.pl (JD)  |  16-04-2018 10:00  |  aktualizacja: 16-04-2018 10:01
16 kwietnia spotkali się przedstawiciele związków zawodowych działających w Polskiej Grupie Górniczej (PGG). Powołano sztab protestacyjno-strajkowy. Ustalono też datę dwugodzinnego strajku ostrzegawczego na 25 kwietnia - dowiedział się WNP.PL.

  • 24 kwietnia w kopalniach PGG mają się  odbyć masówki informacyjne.
  • Dzień wcześniej, 23 kwietnia, dojdzie w spółce do kolejnej tury mediacji. 
  • Związkowcy nazywają ją „rozmowami ostatniej szansy”.

W PGG coraz bardziej nerwowo.
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Przypomnijmy: w piątek, 13 kwietnia, odbyła się druga tura mediacji w sprawie sporu zbiorowego na tle płacowym w Polskiej Grupie Górniczej. Nie zdołano dojść do kompromisu.

Zarząd PGG zamiast oczekiwanego przez związki 10-procentowego wzrostu płac zaproponował rozwiązania, które skutkują ich wzrostem o 6 proc. Spółka zaznacza, że przedstawiona propozycja przewiduje przeznaczenie na podwyżki całego planowanego zysku na 2018 rok i wprowadza elementy motywacyjne.

Zarząd PGG wyraził wolę kontynuowania mediacji na spotkaniu 23 kwietnia. I takie mediacje się odbędą.

Zarząd podał, że zawnioskował również o sporządzenie niezależnej ekspertyzy mającej na celu określenie możliwych dla spółki skutków finansowych i prawnych w przypadku realizacji propozycji złożonych przez stronę społeczną, w tym również wpływu na przebieg procesu restrukturyzacji. 

Zobacz też: Bez porozumienia w PGG w sprawie płac

Organizacje związkowe nie zaakceptowały powyższej propozycji. Po spotkaniu podpisano protokół z mediacji i stanowiska obu stron. Zarząd przypomniał, że Polska Grupa Górnicza SA jest monitorowana przez Komisję Europejską. 

- Koszty osobowe PGG to ok. 50 proc. wszystkich kosztów. Wszelkie działania w sposób trwały zwiększające ten obszar kosztowy, a których skutkiem mogłaby być utrata rentowności spółki stwarzają zagrożenie zwrotu uzyskanych środków inwestycyjnych. W konsekwencji powyższego konieczne mogłoby być przekazywanie kolejnych aktywów do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Jednocześnie zarząd PGG wyraził wolę kontynuowania mediacji na spotkaniu w dniu 23 kwietnia 2018 roku - zaznaczono w komunikacie PGG. 

Czytaj także: Prof. Marek Szczepański o walce o górnicze płace, imporcie węgla i przyszłości polskiego górnictwa

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018