Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Na Podhalu testują magazynowanie i transport ciepła pochodzącego z OZE

Autor:  wnp.pl (Dariusz Ciepiela)  |  16-04-2018 12:40  |  aktualizacja: 16-04-2018 12:53
Firma innogy Polska i PEC Geotermia Podhalańska we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą, zaprojektowała i zbudowała mobilny magazyn ciepła oparty na materiałach zmiennofazowych. Rozwiązanie to umożliwi magazynowanie oraz transport ciepła pochodzącego ze źródeł OZE i będzie dedykowane dla różnych grup odbiorców.

  • W ramach projektu badawczego „Energy storage”, realizującego od 2015 roku działania z zakresu wytwarzania i wykorzystania energii, firma innogy Polska, wspólnie z AGH w Krakowie oraz Geotermią Podhalańską w Zakopanym, opracowała i zbudowała prototyp mobilnego magazynu zasilanego ciepłem ze źródeł odnawialnych.
  • Dzięki niemu możliwy będzie, niezależny od infrastruktury ciepłowniczej, transport ciepła oraz jego wykorzystanie w miejscach oddalonych od źródła wytwarzania.
  • Funkcjonowanie magazynu ciepła oparte jest na materiałach zmiennofazowych, które dzięki zmianie swojego stanu skupienia, mogą gromadzić znaczne ilości energii przy bardzo niewielkich różnicach temperatur.

Podhale posiada duży zasób energii geotermalnej.
Fot. Mat. pras.

Mobilny magazyn został już poddany pierwszym testom stacjonarnym. Kolejnym krokiem będzie transport ciepła zmagazynowanego w mobilnym magazynie do odbiorców końcowych.

Ze względu na możliwości elastycznego dostosowania parametrów (np. ilość magazynowanej energii, czas ładowania magazynu), rynek odbiorców może objąć zarówno odbiorców indywidualnych, jak również małe i duże przedsiębiorstwa.

Ponadto, mobilny magazyn ciepła miałby zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej lub w przemyśle, gdzie w procesie produkcyjnym tworzone są ogromne ilości ciepła odpadowego.

U potencjalnych klientów magazyn ciepła może pełnić różne funkcje: jako źródło podstawowe, uzupełniające lub zapasowe np. w przypadku awarii istniejącego źródła ciepła.

Czytaj także: Ciepło przyjeżdża ciężarówką - pomysł polskiego start-upu Enetech

- innogy Polska wraz z partnerami od lat rozwija innowacyjne i proekologiczne produkty dla klientów. Magazynowanie energii ma kluczowe znaczenie dla rozwoju energetyki odnawialnej i decentralnej. Mobilny magazyn ciepła otwiera potencjalne nowe możliwości wykorzystania OZE, a także utylizacji ciepła odpadowego. Wierzymy, że to rozwiązanie może mieć znaczący wpływ na poprawę kondycji środowiska naturalnego - mówi dr Filip Thon, prezes innogy Polska.

Od wielu lat badaniami magazynowania ciepła zajmują się pracownicy Katedry Maszyn Cieplnych i Przepływowych Wydziału Energetyki i Paliw AGH.

- Dzięki współpracy z innogy na Wydziale powstało specjalistyczne laboratorium „AGH innogy Storage Lab”, zajmujące się tematyką magazynowania ciepła oraz energii elektrycznej. W prowadzonych przez nas pracach badawczych, kładziemy nacisk na możliwość wykorzystania nauki w praktyce. Dlatego prowadzenie badań w warunkach rzeczywistych uważamy za najważniejszy etap w rozwoju każdego projektu. W projekcie „Energy storage” uczelnia odpowiedzialna była między innymi za opracowanie koncepcji mobilnego akumulatora ciepła. Elastyczność rozwiązania daje możliwości jego zastosowania dla szerokiego grona odbiorców, również w miejscach o ograniczonym dostępie do infrastruktury ciepłowniczej - podkreśla rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka.

Jednym z głównych celów PEC Geotermia Podhalańska jest redukcja niskiej emisji na Podhalu, poprzez wykorzystanie ciepła wód geotermalnych do ogrzewania budynków jednorodzinnych.

- Obecnie ponad 57 proc. wszystkich obiektów tym regionie stanowią prywatne domy. Nasza spółka poszukuje rozwiązań, które pomogą lepiej wykorzystać ciepło geotermalne. Mobilne magazyny energii zasilane wodą pochodzącą z geotermii pozwolą wykorzystać ciepło w miejscach, gdzie nieopłacalne jest podłączanie budynków do sieci ciepłowniczej. Pomyślne testy, a następnie rozwój tej technologii, przyniosą wymierne korzyści – pozwolą na skuteczniejszą walkę z niską emisją. A na tym wszystkim nam szczególnie zależy - dodaje Wojciech Ignacok, prezes PEC Geotermia Podhalańska.

Testy mobilnego magazynu energii u odbiorcy końcowego rozpoczną się w kwietniu br. i potrwają kilka miesięcy. Po tym czasie będzie można ocenić wydajność magazynu, łatwość jego podłączenia oraz inne funkcjonalności, istotne z punktu widzenia użytkownika.

Z końcem marca w Warszawie zakończyły się testy usługi polegającej na wynajmowaniu aut elektrycznych na minuty. Test prowadziły wspólnie innogy Polska oraz ING Bank Śląski. - Efekty testów są bardzo dobre. Zakładamy, że program pilotażowy będzie kontynuowany i rozszerzony - mówi Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.

Czytaj więcej: Bank ING chce rozszerzać współpracę z grupami energetycznymi

Koncern innogy sprzedaje swoje polskie aktywa ciepłownicze, czyli 29 lokalnych kotłowni gazowych, olejowych i węglowych.

Czytaj więcej: Innogy wychodzi z polskiego ciepłownictwaMateriał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018