Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

W PGG karty płatnicze zastąpią papierowe bony żywnościowe

Autor:  wnp.pl (JD)  |  16-04-2018 12:42  |  aktualizacja: 16-04-2018 13:04
Polska Grupa Górnicza wprowadza system kart płatniczych, które zastąpią stosowane dotychczas papierowe bony żywieniowe. To pierwsze tego typu rozwiązanie w górnictwie wprowadzone na taką skalę.

  • Polska Grupa Górnicza wraz ze swoim partnerem w tym projekcie, którym jest PKO Bank Polski, przygotowała innowacyjny system kart płatniczych dla pracowników. 
  • Przedsięwzięcie obejmie około 40 tys. pracowników PGG.
  • Pracownik nie ponosi żadnych kosztów użytkowania karty.

Tradycyjne papierowe bony zastąpią w PGG karty płatnicze.
Fot. mat.pras.

W Polskiej Grupie Górniczej zmieniają się zasady realizacji posiłków profilaktycznych dla pracowników zatrudnionych w uciążliwych warunkach. Wartość posiłku na dniówkę w przypadku pracowników dołowych oraz zakładów przeróbki węgla to 18,90 zł.

Dotychczas stosowane papierowe bony żywieniowe zastąpione zostaną  kartami płatniczymi. Polska Grupa Górnicza wraz ze swoim partnerem w tym projekcie PKO Bank Polski SA przygotowała system kart płatniczych dla pracowników. 

To pierwsze tego typu rozwiązanie w górnictwie wprowadzone na taką skalę, które obejmie około 40 tys. pracowników PGG. W PGG zaznaczają, że rozwiązanie jest wygodne i przyjazne tak samo dla pracownika jak i pracodawcy.

Pracownik nie ponosi żadnych kosztów użytkowania karty. Okres ważności karty to cztery lata i do tego okresu ważne będą środki na karcie. Karta obejmuje placówki gastronomiczne oraz sklepy spożywcze.

W PGG wskazują, że karta jest wygodna w użytkowaniu - posiada indywidualny kod PIN, który działa właściwie tak samo jak w przypadku np. kart kredytowych czy debetowych (w zakresie do czego karta jest przeznaczona). Karta posiada możliwość szybkiej blokady w razie zagubienie lub kradzieży z gwarancją zachowania prawa do zgromadzonych środków. Ponadto karta posiada bezpłatną możliwość sprawdzenia stanu karty w bankomatach.

Dotychczas pracownik otrzymywał raz w miesiącu bon żywieniowy, które mógł zrealizować w wyznaczonych placówkach gastronomicznych, ewentualnie kupić produkty spożywcze w wyznaczonych do tego celu sklepach. 

Obecnie zamiast bonu papierowego pracownik otrzyma kartę płatniczą. Nie będzie limitowana liczba placówek gastronomicznych oraz sklepów, a pracownik będzie mógł skorzystać z karty w placówkach  gastronomicznych i sklepach wyposażonych w terminale płatnicze, czyli praktycznie rzecz biorąc niemal wszędzie. 

Obecnie takiej możliwości nie ma, ponieważ pracownik może wykorzystać bony żywieniowe tylko w wyznaczonych jednostkach. Ich liczba jest zależna od kopalni lub zakładu, w którym górnik jest zatrudniony. W jednym przypadku jest ona  większa, w innym mniejsza. 

W przypadku karty płatniczej wszyscy pracownicy będą mieć takie same możliwości. Różny jest też obecnie okres ważności bonów żywieniowych. Czasem jest to kilka miesięcy, ale może być to też okres jednego miesiąca. Zdarzają się przypadki, kiedy górnik nie zdąży wykorzystać bonu w okresie jego ważności i wtedy taki bon bezwzględnie przepada. 

W przypadku karty płatniczej świadczenie będzie można zrealizować w okresie ważności karty. Karta będzie ważna przez 48 miesięcy i odpowiednio wcześniej będzie wydana nowa karta.

Zmieni się także sposób obsługi bonów żywieniowych. Obecnie przygotowanie i wydawanie bonów żywieniowych to bardzo kosztowne przedsięwzięciem logistyczne, w które zaangażowanych jest wielu pracowników kopalni. Po wprowadzeniu kart płatniczych te problemy znikną. 

Karta będzie ładowana automatycznie w każdym miesiącu, a jej obsługa będzie się ograniczać do pierwszego wydania karty i jej wymianie przed końcem okresu ważności. 

Z przeprowadzonych przez PGG analiz wynika, że pracownicy chętnie przystaną na zmianę. Wszyscy  od wielu lat korzystają z różnego rodzaju kart elektronicznych i nie jest to dla nich żadna nowość. Tym bardziej, że na skutek wymiany pokoleniowej większość pracowników spółki nie pamięta świata bez kart płatniczych. Dla nich nowoczesne formy to norma.

Czytaj także: Czy PGG zdoła zrealizować zamierzenia zaplanowane na rok 2018?
oraz Sztab protestacyjno-strajkowy w PGG. Będzie strajk ostrzegawczy


Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018