Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Bliżej powstania centrum produkcyjnego na złoże B8

Autor:  wnp.pl (PA)  |  16-04-2018 15:43  |  aktualizacja: 16-04-2018 15:58
Trwają prace nad przebudową platformy wiertniczej Petrobaltic w centrum produkcyjne, które docelowo ma zostać posadowione na bałtyckim złożu B8. Obecnie produkcja na tym złożu wciąż ma charakter testowy i jest realizowana przez platformę poszukiwawczą Lotos Petrobaltic.

  • Zakończył się drugi etap przebudowy platformy Petrobaltic w centrum produkcyjne.
  • Polegał on na zainstalowaniu na pokładzie platformy czterech potężnych modułów o łącznej wadze ponad 1400 ton.
  • Po zakończeniu modernizacji centrum produkcyjne trafi na złoże B8 na Bałtyku, gdzie od 2015 roku trwa wydobycie o charakterze testowym.

Drugi etap przebudowy polegał na zainstalowaniu na kadłubie platformy czterech potężnych modułów o łącznej wadze 1430 ton
Fot. Trend Projekt

Jak informuje Lotos Petrobaltic, kluczowe dla drugiego etapu przebudowy było nasunięcie na pokład platformy oraz montaż czterech potężnych modułów o wadze kilkuset ton każdy. To kilkupoziomowe konstrukcje z wyposażeniem składającym się przede wszystkim z urządzeń procesowych i rurociągów.

Tę skomplikowaną i zaawansowaną technologicznie operację Lotos Petrobaltic przeprowadził we współpracy z firmami Sarens Polska, Trend Projekt oraz GSR, w rekordowo krótkim czasie.

Czytaj też Ruszyła przebudowa platformy "Petrobaltic".

Urządzenia zostały pogrupowane na poszczególnych modułach zgodnie z ich funkcją w procesie wydobycia ropy: system separacji ropy (M3), system sprężania i eksportu gazu (M1), system zatłaczania wody do złoża (M2) oraz system energetyczny (M4), którego sercem jest turbogenerator wykorzystujący odseparowany gaz jako podstawowe paliwo do zasilania platformy. Łączna waga czterech modułów wynosiła aż 1430 ton (M1 - 550 ton, M2 - 206 ton, M3 - 268 ton, M4 - 406 ton).

Transport modułów i ich nasuwanie na wyznaczone miejsce, w którym zostały zamontowane, był operacją wymagającą wielkiej precyzji.

- Operacja musiała być tak skoordynowana logistycznie, aby poszczególne moduły zostały dostarczone na platformę w odpowiednim czasie i we właściwej kolejności - tłumaczy Sebastian Franczyk, kierownik zespołu zajmującego się budową i rozruchem systemów produkcyjnych przebudowywanej platformy.

Czytaj również Lotos modyfikuje plany dotyczące modernizacji platformy "Petrobaltic".

- Planowanie, terminowa realizacja i nadzór niestandardowych, nietypowych i skomplikowanych operacji logistycznych, morskich i szczególnie tych najtrudniejszych, na styku lądu i morza, jest specjalnością i kompetencją spółki Lotos Petrobaltic. Dla nas jest to kolejne dobrze wykonane zadanie - podkreśla Grzegorz Strzelczyk, prezes firmy.

Modernizacja platformy Petrobaltic na centrum produkcyjne trwa już bez mała dwa lata, a plany dotyczące tego przedsięwzięcia były wcześniej przez Grupę Lotos kilkakrotnie modyfikowane. Pierwotnie docelowe wydobycie ze złoża B8, z wykorzystaniem nowego centrum produkcyjnego, planowane było na koniec 2016 roku. Obecnie nadal nie wiadomo, kiedy przebudowana platforma rozpocznie pracę na bałtyckim złożu. Dopiero wówczas wydobycie będzie mogło osiągnąć docelowy poziom ponad 5 tys. baryłek dziennie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018