Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Mobilny system kontroli fitosanitarnej na stacji Hrubieszów LHS

Autor:  Wnp.pl (PS)  |  16-04-2018 20:28  |  aktualizacja: 16-04-2018 21:30
Większa efektywność pracy, skrócenie czasu transportu i uproszczenie pobierania próbek – takie efekty przyniesie spółce PKP LHS oddanie do użytku systemu mobilnej kontroli fitosanitarnej.

Ta nowa inwestycja została dziś otwarta na stacji Hrubieszów LHS. Nowy system jest elementem inwestycji, które służą lepszej obsłudze pociągów towarowych na Nowym Jedwabnym Szlaku.

System mobilnej kontroli przyspieszy czas odpraw pociągów towarowych
Fot. mat. pras

Sercem systemu jest mobilny podest o rozstawie osiowym ok. 7,5 m, służący do obsługi wagonów na dwóch sąsiadujących torach.

Podest przesuwa się ponad wagonami i zatrzymuje się nad dowolnym z nich. Inspektorzy pracujący na podeście przedostają się do wagonów poprzez trap, a następnie mogą bezpiecznie pobierać próbki towarów poprzez włazy ładunkowe.

Po pobraniu niezbędnej ilości próbek trap jest podnoszony i podest przemieszcza się do następnego wagonu.

- Pozwala to w bezpieczny sposób pobierać próbki towarów dostarczanych z Ukrainy, Rosji i krajów Azji Środkowej – mówi prezes zarządu PKP LHS, Zbigniew Tracichleb. - Dzięki temu możemy ułatwić pracę służb państwowych i naszych pracowników oraz usprawnić proces kontroli, a tym samym zwiększyć przepustowość linii.

System przystosowany jest do obsługi wszystkich typów wagonów krytych z górnym systemem załadunku.

Podest jest całkowicie zadaszony, ma 16 m szerokości i długości oraz 8 m wysokości. Długość toru jazdy wynosi 950 m.

System został dopuszczony do eksploatacji przez Transportowy Dozór Techniczny w lutym 2018 r. Wartość tej inwestycji to ok. 1,7 mln zł.

14 marca 2018 r. w Warszawie spółka PKP LHS zawarła porozumienie z przedstawicielami kolei z Iranu, Azerbejdżanu, Gruzji i  Ukrainy w sprawie utworzenia nowego korytarza transportowego. Jest on blisko 3- krotnie szybszy od drogi morskiej oraz o ok. 1000 km krótszy od alternatywnej trasy lądowej, wiodącej z Chin m.in. przez Rosję.

W Warszawie podpisano ważne porozumienie kolei 5 krajów

Dzięki nowej trasie South-West Route polscy importerzy i eksporterzy uzyskają możliwość łatwiejszej wymiany handlowej z Iranem i Indiami.

W 2017 r. spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa przewiozła 10 mln 64 tys. ton towarów.

PKP LHS zanotowała wzrost przewozów w 2017 o ponad 100 tys. ton

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018