Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Sankcje pogrążyły relacje handlowe Chin z Koreą Północną

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 23-04-2018 14:36

Wartość obrotów handlowych między obłożoną sankcjami Koreą Północną a Chinami wyniosła w pierwszym kwartale blisko 483 mln USD, czyli o ponad 60 proc. mniej niż w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku - wynika z najnowszych danych chińskiego urzędu celnego.

W marcu obroty między oboma krajami wyniosły 155,3 mln USD, z czego 143,93 mln to chiński eksport, a 12,38 mln eksport z KRLD do ChRL.

Chiny zdecydowanie dominują w strukturze handlu zagranicznego Korei Północnej, ale obroty między tymi krajami drastycznie spadają po nałożeniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ sankcji w związku z rozwijanym przez Pjongjang programem zbrojeń atomowych i balistycznych. Pekin konsekwentnie deklarował, że zastosuje się do wszystkich rezolucji RB.

Chińskie ministerstwo handlu zakazało w kwietniu sprzedaży do Korei Płn. 32 rodzajów sprzętu, materiałów i technologii o podwójnym, cywilno-wojskowym, zastosowaniu, które mogą być potencjalnie użyte do produkcji broni masowego rażenia lub broni konwencjonalnej.

Zdaniem niektórych obserwatorów chiński prezydent Xi Jinping złamał jednak sankcje, ofiarowując północnokoreańskiemu przywódcy Kim Dzong Unowi luksusowe dary w czasie jego nieoficjalnej wizyty w Pekinie pod koniec marca. Relacjonujące to wydarzenie chińskie media nie wspominały o upominkach, ale pokazała je oficjalna północnokoreańska telewizja KCTV.

Hongkoński dziennik "Apple Daily" wycenił dary widoczne w materiale KCTV na co najmniej 2,5 mln juanów (ponad 1,3 mln zł). Były wśród nich porcelanowe zastawy stołowe, wyroby jedwabne i butelki luksusowego chińskiego trunku moutai z lat 80. i 90. Sankcje ONZ zabraniają wręczania przedstawicielom północnokoreańskich władz luksusowych upominków.

Czytaj także: Unia Europejska i Meksyk w strefie wolnego handlu. Jest porozumienie

Według południowokoreańskich mediów reżim północnokoreański coraz dotkliwiej odczuwa międzynarodowe sankcje. Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił niedawno wstrzymanie prób jądrowych i rakietowych, a 27 kwietnia ma się spotkać z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem. Będzie to trzeci w historii szczyt koreański i pierwszy na terytorium Korei Południowej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020