Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Księgowy międzynarodowej grupy przestępczej w rękach CBA

Autor:  PAP/PSZ  |  25-04-2018 09:19
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało księgowego międzynarodowej grupy przestępczej wyłudzającej VAT. Wśród zatrzymanych z tej grupy jest też obywatel Wietnamu, który w grupie miał zajmować się praniem pieniędzy. Wyłudzenia VAT mogą sięgać nawet 400 mln zł.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że do zatrzymań doszło 25 kwietnia we wspólnej akcji funkcjonariuszy białostockiej delegatury CBA i Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie.

CBA uruchomiło przeszukania w 35 miejscach.
Fot. cba.gov.pl

"To operacja wymierzona w międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wystawianiem fałszywych faktur oraz praniem brudnych pieniędzy" - poinformował Kaczorek. "Przeszukaliśmy lub przeszukujemy łącznie 35 miejsc. Niewykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie" - oznajmił.

Zaznaczył, że nadzór nad śledztwem CBA i środowymi działaniami sprawuje Prokuratura Regionalna w Warszawie. Przeszukania dotyczą mieszkań, siedzib spółek, biur rachunkowych w Warszawie, w Wólce Kosowskiej i na w woj. mazowieckim - podał.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali m.in. głównego księgowego w tej międzynarodowej grupie. "Był odpowiedzialny za strategiczne działania przestępcze, które miały rachunkowo uwiarygodnić fikcyjny obrót towarami" - powiedział Kaczorek.

Czytaj także: "W MF dobrze wiedzieli o oszustwach w VAT"

Drugim zatrzymanym przez Biuro jest Wietnamczyk, który w grupie miał zajmować się praniem pieniędzy - wypłacił w latach 2016-17 z rachunków bankowych firm objętych śledztwem już zalegalizowane 24 mln zł i około 375 tys. euro.

Zatrzymani trafią do warszawskiej prokuratury regionalnej, gdzie przestawione zostaną im zarzuty dotyczące m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw karno-skarbowych i prania brudnych pieniędzy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019